Okul katliamında 28 ölü var

Okul katliamında 28 ölü var
Okul katliamında 28 ölü var
ABD, yine bir okul katliamının şokunu yaşıyor. Connecticut'ta 5 ile 10 yaş arasındaki çocuklara eğitim veren okulu basan saldırgan 28 kişiyi öldürüp intihar etti

ABD ’nin Coonecticutt eyaletine bağlı Newtown kentinde, Sandy Hook İlkokulu’na silahı saldırıda bulunuldu. Saldırıda aralarında 20 ilkokul öğrencisinin bulunduğu 28 kişi öldü.  20 yaşındaki Adam Lanza’nın intihar ettiği açıklandı. Lanza’nın, ilkokulda anaokulu öğretmeni olan annesi Nancy Lanza'yı ise öğrencilerinin gözleri önünde değil saldırıdan önce öldürdüğü belirlendi.İKİ OTOMATİK TABANCA VE YARI OTOMATİK BİR TÜFEK KULLANDIABD yerel saatle 09.40’da bir ilkokulda gerçekleşen saldırıyla sarsıldı. Connecticutt eyaletine bağlı Newtown kentinde yerel saatle sabah 09.40’da gerçekleşen saldırıda, yaşları 5 ile 10 arasında değişen 20 ilkokul öğrencisi ile aralarında öğretmenlerin ve saldırganın da bulunduğu 7 yetişkin hayatını kaybetti. FBI, Connecticutt eyalet ve Newtown kent polisini alarma geçiren olay Sandy Hook İlkokulu’nda terör havası yarattı. Adam Lanza’nın saldırıda iki otomatik tabanca ve yarı otomatik bir tüfek kullandığı belirtildi. Lanza, tanıklara göre en az 100 el ateş etti. Polise göre, baştan aşağı siyah giyinen ve yüzünde maske, üzerinde kurşun geçirmez yelek olduğu belirtilen New Jerseyli Lanza, annesi ile bir süredir sorunlar yaşıyordu. 2007’de 33 kişinin öldüğü Virginia Tech Olayı’ndan beri Amerikan tarihinin en kanlı okul katliamı olan olayın ardından, saldırganın kendisi de okulda ölü bulundu.

 

ANNESİNİN SİLAHLARI!

Polisin olay yerinde yaptığı incelemede saldırının ardından intihar ettiği bildirilen saldırganın üzerinde 2 tabanca, aracında ise bir tüfek ele geçirildiği, bu üç silahın da öldürülen annenin üzerine kayıtlı olduğu belirtildi. 

Adam Lanza’nın katliamda hepsi birbirinden profesyonel silahlar kullandığı ortaya çıktı. Gelen ilk bilgilerde Lanza’nın elinde saniyede 6 kurşun atabilen .223 kalibreli bir tüfek bulunduğu belirtiyordu. NATO askerlerinin tüfeği olarak anılan .223, dürbün takıldığında keskin nişancı silahı haline geliyor. Lanza’nın iki tabancasından birinin Glock diğerinin ise Sig Seuer olduğu bildirildi. TSK envanterine alımı ile Türkiye ’de de adını duyuran Avusturya yapımı Glock tabanca 9 mm namlulu. Tabanca hafifliği ve sessizliği nedeniyle tercih ediliyor. Bu yüzden Glock, “suikast silahı” olarak da tanımlanıyor. İsviçre yapımı Sig Sauer ise her türlü hava koşullarında kullanılabiliyor. 9 mm mermi atan tabanca son yıllarda büyük ilgi çekiyor. ÇOCUKLAR VE AİLELER SİNİR KRİZİ GEÇİRDİ

Yaşları 5 ile 10 arasında değişen 600 öğrencisi bulunan Sandy Hook İlkokulu’nda çocukları dehşete düşüren saldırı, öğrencilerin ailesi arasında da paniğe yol açtı. Yüzlerce veli çocuklarına sağ salim kavuşup kavuşamayacaklarını bilmeden okula akın ederken, FBI, eyalet ve kent polisi okul çevresinde çok yoğun güvenlik önlemleri aldı. Saldırıda yaralanan 3 kişi Danbury Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Anaokulundan dördüncü sınıfa kadar toplam yaklaşık 600 öğrencinin eğitim gördüğü ilkokulun otoparkında çocuklarını bekleyen ailelerin ise sinir krizleri geçirdiği görüldü. Bu sırada polis kontrolünde okuldan dışarıya çıkartılan el ele tutuşmuş çocuklar çığlıklar atarak ağlıyordu.İLKOKULA YAPILAN İLK SALDIRI

ABD’de okullara daha önce de saldırıda bulunulduğu biliniyor. Ancak Newtown’daki saldırı, bir ilkokula yapılan ilk saldırı olma özelliği taşıyor. ABD başkanı Barack Obama’nın dakika başı bilgilendirildiği saldırı ABD’de silah satışının yasaklanıp yasaklanmaması tartışmasını da yeniden gündeme getirdi. ABD Başkanı Barack Obama’nın silah satışlarının yasaklanmasından yana olduğu biliniyor. Ancak ABD’de çok güçlü olan silah lobisi en azından şimdilik bu yasaklamaya engel oluyor.

 

ABD TARİHİNİN EN KANLI SALDIRILARI5 Ağustos 2012: ABD'li eski asker Michael Page, Wisconsin eyaletindeki bir Sih tapınağında biri kadın altı kişiyi öldürüp, biri polisi üç kişiyi de yaraladıktan sonra intihar etti.

20 Temmuz 2012: Batman serisinin son filminin Colorado eyaletindeki bir sinemadaki ilk gösterimini basan 24 yaşındaki James Holmes, 12 kişiyi katletti.

8 Ocak 2011: Arizaona eyaletine bağlı Tucson kentindeki bir süpermarketi basan Jared Lee Loughner, altı kişiyi öldürdü. Şizofren olduğu belirtilen Loughner, saldırıda aralarında dönemin Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Gabrielle Giffords'un da aralarında bulunduğu 13 kişiyi yaraladı.

5 Kasım 2009: Teksas'taki Fort Hood askeri üssünü basan ordu psikiyatristi Nidal Hasan, 13 asker ve sivili öldürdü.

10 Mart 2009: Alabama eyaletinde 28 yaşındaki Michael McLendon, annesi ve dört akrabası dahil 10 kişiyi öldürdü, ardından da intihar etti.

16 Nisan 2007: 23 yaşındaki Seung-Hui Cho isimli saldırgan, Virginia Teck kampusunda 32 kişiyi öldürdükten sonra intihar etti.

20 Nisan 1999: Colorado'daki Columbine Lisesi'de okuyan 18 yaşındaki Eric Harris ve 17 yaşındaki Dylan Klebold, 12 sınıf arkadaşlarını ve bir öğretmenlerini öldürdükten sonra okulun kütüphanesinde intihar ettiler.

16 Ekim 1991: Teksas'ta George Hennard isimli saldırgan bir kafeteryada etrafa ateş açarak, 23 kişiyi öldürdü. Hennard, 20 kişinin de yarlandığı saldırıda intihar etti.

18 Haziran 1990: Florida eyaletinin Jacksonville kentindeki General Motors ofisine giren ve etrafa rastgele ateş açan James Edward Pough 10 kişiyi öldürdükten sonra intihar etti.

12 Temmuz 1976: California Üniversitesi'nde kütüphane bekçiliği yapan Edward Charles Allaway, yedi okul çalışanını öldürdü.

20 Ağustos 1986: İşten çıkarılmak istenen 44 yaşındaki postacı Pat Sherrill, Oklahoma eyaletinin Edmond kentindeki bir postanede 14 kişiyi öldürdü, ardından da intihar etti.

18 Temmuz 1984: İşsiz bir güvenlik görevlisi olan James Oliver Huberty, California'daki bir fast foof restoranında 21 kişiyi öldürdükten sonra polis tarafından vurularak öldürüldü.

1 Ağustos 1966: Teksas Üniversitesi'ndeki bir saat kulesinden etrafa ateş açan Charles Whitman isimli saldırgan 16 kişiyi öldürdü, 31 kişiyi de yaraladı.