Okulu bombacısı benzinci çıktı

Okulu bombacısı benzinci çıktı
Okulu bombacısı benzinci çıktı
İtalya'nın Brindisi kentinde geçen ay bir okul önünde 16 yaşındaki öğrenci Melissa Bassi'nin ölmesiyle sonuçlanan bombalı saldırının failinin yakalandığı açıklandı.

ROMA - İtalya ’nın güneyinde yer alan sahil kenti Brindisi’de, meslek lisesi statüsünde olan Morvillo-Falcone Enstitüsü’nün önünü, 19 Mayıs sabahı kana bulayan saldırgan yakalandı. 100’ün üzerinde dedektif, 18 günlük soruşturma ardından, 1 kişinin ölümü ve 1’i ağır olmak üzere 5 öğrencinin de yaralanmasına neden olan kişinin, 68 yaşındaki Giovanni Vantaggiato olduğunu belirledi. 32 evde yapılan arama ile 1400 şüphelinin gözden geçirilmesi ardından gözaltına alınan Vantaggiato’nun, evli ve 2 çocuk babası olduğu, yaşamını sürdürdüğü Lecce iline bağlı Copertino’da bir benzin istasyonu işlettiği belirlendi. Ayrıca herhangi bir organize suç şebekesi ya da bir terör grubuna mensup olmadığı ifade edildi.

İtalyan basını, polis yetkilileri ve savcılıktan elde ettiği bilgilere dayandırarak, saldırganın 9 saatlik sorgu ardından, suçunu itiraf ettiğini ve "Bombayı tek başıma yaptım" dediğini aktardı. Bombacının neden bu saldırıyı gerçekleştirdiği konusunda henüz net bir bilgi verilmezken, asıl hedefinin öğrenciler değil, kişisel bir intikam beslediği okulun müdürü Angelo Rampino olabileceği üzerinde duruluyor. Rampino, "Hiçbir düşmanım yok. Hele benzin istasyonu sahibi olan bir düşmanım hiç yok" diyerek, bu iddiayı yalanladı.

Öte yandan Vantaggiato’nun, daha önce dolandırıcılık suçlamasıyla aldığı bir cezadan dolayı hırslanıp, bu nedenle okulun 200 metre yakınındaki adliyeyi de hedef almış olmasından şüpheleniliyor. (dha)