Okyanusun dibinde 3 gün kurtarılmayı bekledi

Okyanusun dibinde 3 gün kurtarılmayı bekledi
Okyanusun dibinde 3 gün kurtarılmayı bekledi
Harrison Okene, Nijerya açıklarında batan ve 30 metre derinlikte dibe vuran bir gemi enkazında 3 gün boyunca yaşadı. Dalgıçlar, küçük bir hava boşluğunda hayata tutunan kazazedeyi canlı bulunca şok geçirdi.

Bir petrol sahasında çalışan Hollandalı DCN Dalış şirketinin dalgıçları, 12 kişilik mürettebattan 11’inin hayatını kaybettiği batığa ulaştıkları video görüntüleri yeni yayımlandı. Enkaza 3 gün sonra ulaşan ve 4 kişinin cesedini bulan dalgıçlar, iç kısımları da incelemeye koyuldu. Araştırmayı video kaydına alan bir dalgıç, kamerasının ekranından bir elin hareket ettiğini gördü. Başta diğer bir ceset bulduğunu sanan dalgıç, eli gördüğü yere doğru gitti. Ancak el birden hareket edip dalgıcın elini kavrayınca kısa süreli bir panik ve şok yaşandı.

Hareket eden el, 1.2 metrelik hava boşluğunda hayatta kalmayı başaran aşçı Harrison Okene’ye aitti. Üzerinde sadece bir şortla kurtarılmayı bekleyen Okene önce dalgıçların “Hayatta kalan biri var’” diye bağırdığını duydu, sonra çekiçle duvarı kırıp sesini duyurmayı başardı.

Nijerya’nın Nation gazetesine özel bir demeç veren Okene yaşadığı korku ve çaresizlik dolu anları anlattı: “Her yer karanlıktı. Çıkacak bir yer bulmaya çalışıyordum. Geçtiğim bütün kamaraların kapılarını da açık bırakıyordum. Tuvalete ulaştım. Orada bir can yeleği ve 2 fener buldum. Hepsini şortumun içine doldurdum. Nihayetinde bir hava boşluğu bulup beklemeye başladım. Deniz suyu tuzlu diye içmedim. Yalnızca bir şişe kola ile hayatta kaldım.”

Tabir yerindeyse hayatının bir film şeridi gibi gözünün önünden geçtiğini söyleyen Okene “Ailem hep aklımdaydı. Tanrı’ya yakarmaya başladım. Arkadaşlarımın akıbeti de beni endişelendiriyordu. Başta korsanlar tarafından kaçırılıyoruz korkusuyla kendilerini kabinlerine kilitlemiş olabilirler diye düşündüm. Ama burnuma cesetlerinin kokusu geliyordu. Balıklar gelip onları yiyordu, seslerini duyabiliyordum” ifadelerini kullandı.

Hastanaye kaldırılan Okene, uzun süre nitrojene maruz kaldığı için vücudunda zehirli gaz baloncukları oluşması tehlikesine karşı 60 saat basınç düşürme kabininde tedavi gördü. Okene sağlığına kavuşsa da “Uyurken hâlâ batıyormuş ve denizin dibindeymiş gibi hissediyorum. Çığlık atarak yatağımdan sıçrıyorum” dedi. (LAGOS/ AP- HUFFINGTON POST)


  ETİKETLER:

  Hava

  ,

  petrol

  ,

  film

  ,

  dolu

  ,

  Karşı