Öldürülen peşmergenin eşi: Başımız dik, kalbimiz kırık

Öldürülen peşmergenin eşi: Başımız dik, kalbimiz kırık
Öldürülen peşmergenin eşi: Başımız dik, kalbimiz kırık
6 Ağustos'ta yaralı halde terör örgütü IŞİD'e esir düşen ve 21 Ocak'ta başı kesilerek öldürülen 45 yaşındaki peşmerge Hücam Abdurrahman'ın ailesi yaşadıklarını anlattı.

RADİKAL - Terör örgütü IŞİD tarafından 21 Ocak'ta başı kesilerek öldürülen 45 yaşındaki peşmerge Hücam Abdurrahman'ın hikayesi yürek burkuyor. Abdurrahman, Musul'un Şelalet bölgesindeki çatışmalarda 6 Ağustos'ta yaralı olarak IŞİD'e esir düşmüştü.

Irak'ın Duhok ilinin Berdereş ilçesine bağlı Berdesor köyünde tek katlı mütevazı bir evde kalan Abdurrahman'ın ailesi, hâlâ infazın şokunu yaşıyor. 20 yıldır peşmerge olan Abdurrahman'ın, en küçüğü 1, en büyüğü 24 yaşında olan 5'i kız, 6'sı erkek 11 çocuğu bulunuyor. Çocuklarının ikisi engelli olan Abdurrahman'ın iki oğlu da kendisi gibi peşmerge.'BİR MEZARI OLSUN İSTİYORUZ'

Eşi, IŞİD'e esir düştüğü günden beri siyahlara bürünen Merari Ali (45), AA muhabirine konuşurken gözyaşlarını tutamadı. 6 aydır yas tuttuğunu anlatan Ali, başının dik, kalbinin kırık olduğunu söyledi. Ölen Abdurrahman'ın, 3 Ağustos'ta göreve giderken eve bırakacak parası olmadığı için çok üzüntülü ayrıldığını hatırlatan Ali, eşinin kimseye zararı olmayan, merhametli bir insan olduğunu vurguladı.Eşinin bu ölümü hak etmediğini ifade eden Ali, "6 aydır yastayız, bugün yarın cenazesi gelecek diye bekliyorduk. Bir haber de alamıyorduk. Yetkililerden tek isteğimiz cenazesini getirmeleridir. Bir mezarı olsun istiyoruz. Çocuklarım babasız kaldı. Eşim, vatanını koruduğu için öldürüldü. Bizim başımız dik, kalbimiz kırık. Elden gelecek bir şey yok. Allah vatanını koruyan herkeseyardım etsin" dedi.

IŞİD, Irak'ta peşmergeye karşı kimyasal saldırı düzenledi

'KANI YERDE BIRAKILMASIN'

Öldürülen peşmergenin 75 yaşındaki annesi Hemin Ahmet de "Teröristler, oğlumu, kafasını keserek şehit etti. Hiçbirimiz bu görüntüleri izleyemedik. Artık sadece başında ağlayacağım bir mezarı olsun istiyorum. Ama kanı yerde bırakılmasın. Bir asker olarak görevini yapıyordu. En kötüsü de onu öldürenin de bizim ilçeden olan Kürt asıllı biri olmasıydı" diye konuştu.

Oğlu IŞİD tarafından öldürülen babanın intikamı


Peşmerge Abdurrahman'ın bedensel engelli oğlu Evin Hücam (24) ise babasının çocukları için her türlü fedakârlığı yaptığını söyledi. Babasının aynı zamanda dini görevlerini yerine getiren "iyi bir Müslüman" olduğunu dile getiren Evin, "En büyük isteği engelli olan kardeşimle benim tedavi edilmemdi. Bunun için çok fazla borçlandı. Çünkü çok iyi bir babaydı, bizi sever, sayardı. Ancak onu bizden aldılar. Şimdi benim tedavi olmam için uğraşacak bir babam kalmadı" ifadelerini kullandı.'ONURLU BİR ŞEKİLDE ÖLÜME GİTTİ'

IŞİD'in başını keserek öldürdüğü Abdurrahman'ın, kendisi gibi Peşmerge olan 18 yaşındaki oğlu Ömer Hücam ise babasının "onurlu bir şekilde" ölüme gittiğini dile getirdi. Esaret günlerinde ve infaz anında babasının bir asker gibi sessizliğini koruduğunu anlatan "Cephelerde IŞİD teröristlerine acımayacağız. Çünkü hem topraklarımızı işgal ediyorlar hem de İslam dininin adını kirletiyorlar" dedi.Ömer, babasının öldüren infazcının da kendi ilçelerinde olduğunu belirterek, "Babamı öldüren kişinin mensup olduğu aşiretle, bir sorunumuz olmayacak. Taziye ziyaretine geldiler ve IŞİD'in bütün Kürtlerin düşmanı olduğunu belirttiler. Katil, Musul Barajı'nda yürütülen operasyonda öldürülen iki kardeşinin intikamını almak için benim babamı öldürmüş" şeklinde konuştu.

Bu arada taziyelerin kabul edildiği 140 haneli Berdesor köyündeki erkeklerin yüzde 90'ının peşmerge olduğu öğrenildi. (AA)

Eski ayakkabılardan 'IŞİD' yapıyor

IŞİD: Kobani'den geri çekildik