Oligark, yapmam dediği siyaseti yaptı

Oligark, yapmam dediği siyaseti yaptı
Oligark, yapmam dediği siyaseti yaptı

Rusya’da hırsızlık, karapara aklama ve vergi kaçırma suçlarından 10 yıldır hapis yatıp başdüşmanı Devlet Başkanı Vladimir Putin’in af kararnamesiyle cuma günü serbest kalan enerji devi Yukos’un eski patronu Mihail Hodorkovski ilk kez konuştu. Özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz annesinin kanser tedavisi gördüğü Berlin’e uçan Hodorkovski, yurtdışına çıkış garantisi verilmezse Rusya’ya dönmeyeceğini, siyasete girmeyeceğini ve Yukos’u geri almaya çalışmayacağını söyledi. 

‘Dönerim ama bir şartla’ 

Basın toplantısı düzenleyen Hodorkovski, Moskova’nın kendisini sürgüne gönderdiğini ima etti. Geri dönmekte ‘tamamen’ serbest olduğu yönündeki açıklamaların doğru olmadığını belirten Hodorkovski “Rusya’dan ayrılmamı istediler. Yalnızca gerektiğinde yeniden yurtdışına çıkabileceğimden emin olduğum zaman geri dönerim. Şu an aile durumum böyle olmasını gerektiriyor. İlk davam daha kapanmadı. Bu yüzden yasal sebeplerle yurtdışına çıkışıma yasak getirebilirler” dedi.

‘Kalk eve gidiyorsun’ 

Sözlerine “Güç savaşı bana göre değil” diye devam eden Hodorkovski toplumsal aktivitelerden kendini soyutlamayacağını, buna karşın doğrudan siyasetin içinde yer almayacağını ve Yukos’un geçmişte yaptığı gibi herhangi bir siyasi partiye maddi destek vermeyeceğini kaydetti. Hodorkovski salıverilmesinin detaylarını hâlâ bilmediğini belirtip ekledi: “Almanya’ya gelmekten başka bir seçeneğim yoktu. Gece 2’de beni uyandırıp eve gideceğimi söylediler. Uçağa binerken nereye gittiğimi anladım. Salınmamı sağlayan ve 1 yıllık vize veren Başbakan Angela Merkel’e teşekkür ederim.” 

‘Benden başkaları da var’ 

Devlete geçen Yukos’un malvarlığıyla da ilgilenmediğini belirten Hodorkovski yalnızca çalışma arkadaşlarını düşündüğünü söyledi: “Ailemi geçindirecek kadar param var. Futbol kulübü satın alacak değilim. Daha fazlasına ihtiyacım olursa bir kurarım. Aralarında eski Yukos çalışanlarının da bulunduğu siyasi tutukluların hepsinin serbest bırakılması için elimden geleni yapacağım. Batı benim Rusya’daki son siyasi mahkûm olmadığımı aklından çıkarmamalı.” Putin’in ömür boyu iktidarda kalmayacağını umduğunu söyleyen Hodorkovski, Ukrayna lideri Viktor Yanukoviç’i de Putin’i örnek alıp görevi kötüye kullanmaktan hapse atılan eski Başbakan Yulya Timoşenko’yu serbest bırakmaya çağırdı.