Olimpiyat meşalesi 'söz dinlemiyor'

Olimpiyat meşalesi 'söz dinlemiyor'
Olimpiyat meşalesi 'söz dinlemiyor'
Soçi Kış Olimpiyatları meşalesi 65 bin km'lik koşunun ilk 6 gününde tam 8 kez söndü.

Yunanistan’dan yola çıkan Soçi Kış Olimpiyatları meşalesi 7 Şubat’ta başlayacak organizasyonun ev sahibi Rusya’da elden ele dolaştı, Kuzey Kutbu’na götürüldü, hatta uzay yolculuğuna bile çıkacak. Buna karşın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın modern yüzünü dünyaya tanıtmak için kullandığı etkinlikte başını en çok ağrıtan şey ise tartışmalı eşcinsel karşıtı yasalar değil meşalenin alevinin sık sık sönmesi.

Eski yüzme şampiyonu Şavarş Karapetyan Kremlin Sarayı’nın avlusunda meşaleyi taşırken alev canlı yayında sönünce bir güvenlik görevlisi meşaleyi çakmakla yakıp ‘günü kurtarmıştı.’ Ancak bu, meşalenin ilk ve son ‘vukuatı’ olmadı.

ABD ’li çakmak üreticisi Zippo, Facebook sayfasında ve Twitter ’da #ZippoOlimpiyatlarıKurtarır (#ZippoSavestheOlimpics) hashtagiyle meşaleyi yakan görevlinin fotoğrafını paylaştı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Zippo’yu yasal işlem başlatılacağı konusunda uyarınca şirket paylaşımlarını silmek zorunda kaldı.

Rus televizyon kanalı Dozhd’a göre de meşale 65 bin km’lik koşunun ilk 6 gününde tam 8 kez söndü. Konuyu araştıran Rus gazeteci Yulya Latynina meşalenin Sibirya’da yeraltı balistik füze üreten bir fabrikada imal edildiğini söyledi. Latynina’ya göre meşale Soçi’ye gidene kadar en az 44 kez söndü. Gazeteci “Meşale füzeden daha basit bir şey. Acaba füzelerimiz de bu meşale gibi sönüyor mu?” eleştirisinde bulundu.

Üretici firma ise meşalenin Rusya’nın meşalenin -40 dereceden +40 dereceye kadar değişebilen sert hava koşullarına uygun olarak üretildiğini savunup “İlk kez meşale üretiyoruz. Bir nevi deneme yapmış olduk” açıklaması yaptı. (MOSKOVA-REUTERS)