Ölü sayısı 300'ü aştı, İtalya'da ulusal yas ilan edildi

Ölü sayısı 300'ü aştı, İtalya'da ulusal yas ilan edildi
Ölü sayısı 300'ü aştı, İtalya'da ulusal yas ilan edildi
İtalya'nın Lampedusa Adası'na kaçak göçmenleri taşıyan bir teknenin batması sonucu 300'den fazla kişi hayatını kaybetti. İtalya'da bir günlük ulusal yas ilan edildi.

İtalya'nın Lampedusa Adası'na ulaşmaya çalışan, kaçak göçmenlerin bulunduğu bir teknenin batması sonucu 300'den fazla kişi hayatını kaybetti. İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano ölenler arasında en az üç çocuk ve iki hamile kadın bulunduğunu belirtti. Yetkililer, batan teknede çoğu çocuk yaklaşık 500 kişinin bulunduğunu açıkladı.

Somali ve Eritreli kaçakların bulunduğu teknenin Lampedusa'nın komşusu Conigli Adası açıklarında battığı belirtildi. Yetkililer şimdiye dek 155 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Olayın ardından bugün İtalya'da bir günlük ulusal yas ilan edildi. Lampedusa Belediye Başkanı Giusi Nicolini, 'Bu ölümlerin ardından birşeylerin değişmesini bekliyoruz. Durum böyle devam edemez" dedi.

Lampedusa Adası'na her yıl Afrika'dan binlerce sığınmacı geliyor. İtalyan yetkililer, 1999-2012 yılları arasında Lampedusa Adası'na toplam 200 bin sığınmacının geldiğini belirtiyor. Son 25 yılda yaklaşık 19 bin kaçak göçmenin ise boğularak öldüğü tahmin ediliyor.

Deutsche Welle