Ölüm kuşları

Ölüm kuşları
Ölüm kuşları
İnsan Hakları İzleme Örgütü, Suriye Hava Kuvvet-leri'ni sivillere karşı kasıtlı ve ayrım gözetmeyen hava saldırıları düzenlemekle suçladı. Raporda belgelenen hava saldırılarında en az 152 sivil öldü.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suriye Hava Kuvvetleri’nin sivillere karşı ‘kasıtlı ve ayrım gözetmeyen’ saldırılar düzenlediğini açıkladı. Örgütün dün yayımladığı 80 sayfalık ‘Göklerden Yağan Ölüm’ başlıklı raporunda, Suriye’nin kuzeybatısında 52 noktadaki incelemelerinde, bu türden 59 saldırıyı belgelediklerini belirtti. HRW’nin raporunda belgelediği hava saldırılarında en az 152 sivil öldü. Yerel aktivistlerin oluşturduğu bir ağın verdiği bilgilere göre ise Temmuz 2012’den beri ülke genelinde hava saldırısı sonucunda 4.300’ün üzerinde sivil hayatını kaybetti. HRW yetkilisi Ole Solvang “Her köyde, kendi ülkelerinin hava kuvvetleri tarafından saldırıya uğramanın yarattığı dehşeti yaşayan bir halkla karşılaştık. Bu hukukdışı hava saldırıları çok sayıda sivilin ölmesine ya da yaralanmasına yol açmakla kalmadı; topluma yıkım, yurtsuzluk ve korku tohumları ekti” dedi. Rapor için ağustos-aralık arasında, Halep, İdlib ve Lazkiye’de muhaliflerin kontrolündeki çeşitli bölgeler ziyaret edilirken, saldırı kurbanları ve taraf değiştiren dört Hava Kuvvetleri üyesiyle görüşüldü.
Temmuz 2012’den beri Hava Kuvvetleri’nin muhalefet kontrolündeki yerlere düzenli aralıklarla saldırdığı belirtilen raporda, bu yerlerin bilerek hedef alındığına dair güçlü kanıtlar olduğu vurgulandı. HRW, ordu güçlerinin ekmek sırasında bekleyen siviller ve hastanelere saldırdığını kaydederken, güdümsüz ve yangın çıkaran bombalar kullandığını savundu. Dört asker de, komutanlardan ‘muhalefet kontrolündeki yerlerde yaşayan halkı korkutmak için şehirlere saldırma emri aldıklarını’ anlattı.
HRW, muhalefeti de yoğun nüfuslu yerlerde konuşlanarak sivillerin iki ateş arasında kalma riskini arttırmakla suçladı. Ancak raporda, “Bu durum Şam’ı sivil kayıplarla ilgili sorumluluktan kurtarmaz” denildi. Örgüt 70 bin olduğu tahmin edilen ölümlerin çoğunun, ‘Şam’ın yasadışı eylemlerinin sonucu’ olduğunu savundu.
Saldırıların ‘uluslararası hukukun ciddi ihlali olduğuna’ dikkat çeken HRW, BM’de Şam’a karşı yaptırımları engelleyen Rusya ve Çin’i de eleştirdi. Örgüt, BM’de hedefe yönelik ambargolar ve silah ambargosu çıkarılması ile krizin Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşınması gibi acil önlemlere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.