Ömer Güney 14 aydır Kürt gruplarla birlikteymiş

Ömer Güney 14 aydır Kürt gruplarla birlikteymiş
Ömer Güney 14 aydır Kürt gruplarla birlikteymiş
Paris'te PKK'lı üç kadının öldürülmesi olayında bir numaralı zanlı olarak tutuklanan Ömer Güzey'in 2011'de Paris'teki Kürt Kültür Evi'ne üyelik formu doldurduğu ortaya çıktı.

Radikal.com.tr - Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu (FEYKA)Başkanı Mehmet Ülker, üç Kürt kadınının infazına ilişkin soruşturmada tutuklanan şüphelinin bir yıl iki ay önce kendilerine bağlı bir dernekle ilişki kurduğunu söyledi.

"Bizim derneklerimize Türkler de Fransızlar da üye olabiliyor" diyen Ülker, "Şunu rahatlıkla diyebiliriz ki Sakine Cansız’a şoförlük yapan ya da özel olarak onun işlemleriyle ilgilenen biri değildi" diye kaydetti.

Paris Cumhuriyet Savcısı François Molins, dün yaptığı basın toplantısında Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katil zanlısı olarak tutuklanan Ömer Güney’in 2 yıldır Kürt gruplarla ilişkisi olduğunu açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardınan PKK ’ya yakın kaynaklara konuşan Fransa Kürt Dernekleri Federasyonu (FEYKA) Başkanı Mehmet Ülker de Ömer Güney’in kendileriyle hangi tarihten itibaren, nasıl ilişkilendiğini anlattı.

KÜRT DERNEĞİYLE İLİŞKİLENMESİ 1 YIL 2 AY ÖNCESİNE DAYANIYOR

Ülker’in anlatımına göre Ömer Güney’in Paris’teki Kürt dernekleriyle ilişkilenmesi 1 yıl 2 ay öncesine dayanıyor:

“2011 yılı Kasım ayında önce Paris kent merkezinde bulunan derneğe geliyor. Dernek Başkanına üye olmak istiyorum diyor. Dernek Başkanı Paris’in hangi bölgesinde ikamet ettiğini soruyor. Sarcel’de oturuyorum yanıtını alınca oraya en yakın olan Villiers-le-Bel Derneği’ne yönlendiriyor. Dernek yönetiminden birinin yanına gidiyor. 18 Kasım 2011 tarihinde Villiers-le-Bel’deki derneğimize üye oluyor. 50 Euro da aidat veriyor. Sonrasında herhangi bir üye gibi gidip gelmeye başlıyor. Samimi oluyor, dernek çevresindeki etkinlik ve aktivitelere katılıyor. Bir de Fransızcası iyiymiş, birçok insanımızın dil sorunu olduğu için işlemlerinde tercümanlık yapıyor. Giderek toplumumuz içinde dikkat çekmeyecek bir yer ediniyor.Ancak tüm araştırmalarımız bu kişinin hiçbir Kürt derneğinde resmi bir görev üstlenmediği yönündedir. Sadece bir üyedir. Derneklerimiz, derneklerimizde üyelik sistemimiz biliniyor. Biz renk, ırk, kökene bakmıyoruz. Bizim derneklerimize Türkler de Fransızlar da üye olabiliyor. Bizim bakış açımız insanlığa farklıdır. Her Kürdistanlı, her insan istediği takdirde derneklerimize üye olabilir. Demokratik kitle örgütleridir. Herhangi bir şartımız yok.”

‘CANSIZ İÇİN GÖREVLENDİRİLMİŞ BİRİ DEĞİL’

FEYKA Başkanı Ülker, Ömer Güney’in Sakine Cansız’ın şoförü olduğu ya da bürokratik işlemleri için görevlendirilmediğini belirtti.

KAYIT BELGESİ ORTAYA ÇIKTI

Öte yandan Ömer Güney’in Paris’teki Kürt derneğine başvuru sırasında doldurduğu belge de ortaya çıktı. Belgede Güney’in kültür evine 18 Kasım 2011’de başvuru yaptığı görülüyor.