Önlem almak için siper kazıyorlar

Önlem almak için siper kazıyorlar
Önlem almak için siper kazıyorlar
Ukrayna ve Rusya arasındaki gerilim giderek tırmanırken, Mariupol sakinleri, Rus yanlısı ayrılıkçıların kendi kentlerine gelme ihtimaline karşı siperler kazmaya başladı.

Rus yanlısı ayrılıkçıların Novoazovsk’u ele geçirmesinin ardından, Mariupol kenti sakinleri siperler kazmaya başladı. Vatandaşlar ve askerlerin, ayrılıkçıların kenti işgal etme ihtimaline karşı hazırlandığı ifade edildi.

Öte yandan, Rusya'nın Tver bölgesinde düzenlenen Seliger-2014 Rusya Gençlik Forumu'nda konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Kırım'ın tanınmasıyla ilgili sorunun çözümünün uzun ve sıkıcı olacağını düşünüyorum. Bu garip bir durum çünkü Kosova'da yaşananlar siyasi irade ve istek olduğu zaman Kosova'da ya da Kırım'da alınan benzer kararların çok çabuk tanındığını gösteriyor" ifadelerini kullandı.

'KIRIM'DA ÖNLEM ALMASAK UKRAYNA GİBİ OLURDU'

Putin, Rusya'ya bağlanmaması halinde Ukrayna'nın doğusunda yaşanan olayların Kırım'da da yaşanmış olabileceğini savunarak, kendi soydaşlarını korumak zorunda kaldıklarını söyledi. Rusya Devlet Başkanı, "Kırım'da gerekli önlemleri almasaydık neler yaşanacağını Donbas'daki olaylara baktığımızda anlıyoruz. Gerekli önlemleri, insanların özgür iradesini korumak için aldık. Biz onu ilhak etmedik, insanlara karar verme şansı verdik, onları koruduğumuzu düşünüyorum" diye konuştu.

Ukrayna yönetiminin ültimatom diliyle konuştuğunu belirten Putin, Kiev'i bir kez daha şiddeti bırakarak müzakere masasına oturmaya davet etti. Ayrıca Putin, Avrupa liderlerini bağımsız karar alamadıkları gerekçesiyle eleştirdi. Putin, Rusya'nın büyük çaplı herhangi bir çatışmaya dahil olma niyetinde olmadığının altını çizerek, Rusya'ya karşı her türlü saldırıyı geri püskürtmeye hazır oldukları mesajı verdi. (AA/AFP)

Putin'den İkinci Dünya Savaşı benzetmesi