'Ordu Bor ve Bentiu'ya girecek'

'Ordu Bor ve Bentiu'ya girecek'
'Ordu Bor ve Bentiu'ya girecek'

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir, 16 Aralık’ta darbe girişiminde bulunmakla suçladığı eski yardımcısı Riek Machar’la önkoşulsuz diyaloğa hazır olduğunu açıklarken, ordunun da Machar’a bağlı birliklerin eline geçen Bor kasabası için harekete geçeceğini duyurdu. Mecliste konuşan Kiir, “Machar’ın şartlarından biri benim istifa etmem. Bu bilmediğim bir şey değil. Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) arabuluculuk yapmayı teklif etti ama Machar masaya önkoşulsuz oturursa bunu kabul ederim” açıklamasını yaptı.
Cibuti, Eritre, Etiyopya, Somali, Sudan, Kenya ve Uganda’dan oluşan IGAD, 2005’te Güney Sudan ve bağımsızlığını ilan ettiği Sudan arasındaki çatışmalara son verilmesinde de önemli rol oynamıştı. IGAD, başkent Cuba’ya yaptığı ziyaret çerçevesinde taraflarla ayrı ayrı görüşmüş ancak Kiir’in askeri çözümden yana tavır almasıyla eli boş dönmüştü.
Öte yandan darbe girişimi hakkında da ayrıntılı bilgi veren Kiir, işin içinde görevdeki bakanların da olduğunu vurgulayıp iktidarı ele geçirmek için başka yollara da başvurulabileceği konusunda uyardı. Kiir, Congley eyaletinin başkenti Bor’un Machar’ın eline geçmesine de değindi: “Bor’u geri almak için düzenleyeceğimiz operasyonu ABD vatandaşlarının tahliyesi tamamlanana dek ertelemiştik. Ordu şimdi Bor’a girmeye hazır.”
Bu arada Kiir’in ‘Bor operasyonu’ açıklamasının yanı sıra Enformasyon Bakanı Michael Makeui de bütçenin yüzde 95’inin kaynağı olan petrol bölgesi Unity eyaletinin başkenti Bentiu’ya da gireceklerini duyurdu. Ordu sözcüsü Philip Aguer önceki gün Bentiu’nun Machar güçlerinin eline geçtiğini belirterek “Bentiu bizim kontrolümüzde değil” açıklaması yapmıştı. Unity’deki ordu komutanı James Koang’un Machar birliklerine katılması sonucunda dengeler ordu aleyhinde değişmişti. Machar, Unity’de petrol gelirinin Dünya Bankası ya da hükümete ait olmayan bir bankaya yatırılmaması halinde bölgedeki petrol tesislerinin faaliyetini durdurma tehdidinde bulunmuştu.
Kiir, Machar’ı iç savaş döneminde etnik kökenli saldırılar düzenleyen Nuer’lerin ‘ Beyaz Ordu’ adlı örgütünü yeniden canlandırmakla suçluyor. Machar’ın kabilesi Nuer 1991’de Bor’da Kiir’in kabilesi Dinka’dan yüzlerce kişiyi katletmişti.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Kenya

  ,

  Somali

  ,

  iç savaş

  ,

  Beyaz

  ,

  İlan

  ,

  petrol

  ,

  istifa

  ,

  Aralık