Ordu Sina'da operasyon hazırlığında

Ordu Sina'da operasyon hazırlığında
Ordu Sina'da operasyon hazırlığında
Mısır ordusunun şiddetin yükselişe geçtiği Sina Yarımadası'na geniş çaplı operasyon başlatacağı ve İsrail'den izin almayı planladığı öne sürüldü.

Mısır’da önceki gün liderleri Muhammed Bedii dahil 200 üyesi hakkında tutuklama kararı çıkarılan Müslüman Kardeşler, ‘barışçıl eylemleri sürdüreceğini’ açıklarken, son olarak dün 2. Ordu Komutanı Tümgeneral Ahmed Vasfi’ye suikast girişiminde bulunulan Sina Yarımadası’na ordunun operasyon hazırlığı yaptığı iddia edildi. 

ABD destekçi, İsrail niyetli 


Times gazetesi, ‘operasyonun birkaç gün içinde başlayabileceğini’ yazdığı haberinde, “Ordu, İslamcı militanların saldırılarını arttırdığı Sina’ya operasyon düzenlemek için İsrail’den onay bekliyor. Operasyon için İsrail’le 1979’da imzalanan Camp David Anlaşması’nın geçici süreyle askıya alınması düşünülüyor” ifadesini kullandı. Gazete ‘ABD’nin de desteklediği plana İsrail de onay verirse ordunun Sina’ya binlerce askerle çıkarma yapacağını’ yazarken, anlaşma gereği Mısır’ın İsrail’den izin almak zorunda olduğunu anımsattı. Gazeteye konuşan bir İsrail ordusu yetkilisi ise ‘Talep reddetmek için sebep görmediklerini’ belirtip “Sina’da güvenliğin sağlanmasını öncelik görüyoruz. Bölgeyi tehlikeli teröristlerden temizleme talebi karşısında Mısır ordusunu engellemeyi düşünmeyiz” dedi. Öte yandan El Hayat ’a konuşan Mısırlı bir askeri yetkili ise Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz’da devrilmesinden sonraki süreçte ‘ güvenlik güçlerinin Sina’da öldürdüğü ve tutukladığı silahlı militan sayısını 200 olarak verirken, bunlar arasında Hamas üyelerinin de olduğunu’ belirtti. 

‘32 Hamas üyesi öldürüldü’ 

Yetkili, “Cihatçılarla işbirliği yapan Hamas aktivistlerinin hareketlerini saptadık. 32 Hamas üyesi öldürüldü. 45 aktivist tutuklandı” dedi. Sina’da son 1 haftada askeri noktalarla karakollara saldırılarda 2 asker ölürken, cumartesi Kıpti bir rahibin öldürülmesi ‘darbeden sonraki ilk mezhepsel saldırı’ diye nitelenmişti. 

2. Ordu Komutanı’na saldırı 

Dün ise Sina’nın Şeyh Zuveyd kentinde birlikleri denetlemeye giden 2. Ordu Komutanı Vasfi’nin aracına ateş açıldı. Çıkan çatışma sonucunda bir saldırgan yakalandı, diğeri kaçtı. Saldırıda kullanılan araçta yaralı bulunan bir kız çocuğu kurtarılamadı. Bu arada yine Şeyh Zuveyd’de cumartesi kaçırılan Hıristiyan Mecdi Lemi Semi’nin cesedi başı kesilmiş halde bulundu.
Bu arada İhvan da Vasfi’ye saldırıyı kınayıp Sina’daki şiddetle arasına mesafe koymaya çalıştı. Açıklamada, “İhvan’ın vazgeçemeyeceği ilkelerinin başında barışçıl olma geliyor” denildi.

Başbakan Biblavi dört özellik arıyor

Mısır’da başbakanlığa atanan Hazım Biblavi, kabine için ‘parti gözetmeden herkesle görüşeceğini’ söyledi. Biblavi, ‘Hürriyet ve Adalet Partisi, Selefi Nur Partisi ve muhalif Ulusal Kurtuluş Cephesi ile görüşeceğini’ söylerken, bakanlarda 4 özellik arayacağını belirtti. Biblavi, “Mesleki yeterlilik, çalışkan, sicili temiz ve halk tarafından güvenilirliği olan kişileri seçeceğim” dedi. Haftaya kabineyi kurması beklenen Biblavi, uygun olmaları halinde İhvan üyelerinin de kabinede olabileceğini söyledi. Ancak İhvan, ‘darbeye meşruiyet kazandıracağı’ gerekçesiyle kabineye girmeyi reddetmişti.

ABD rengini belli etti F-16’lar yollanıyor

ABD’nin ‘adını koymadığı’ darbe nedeniyle Mısır’a yardım programlarını askıya alıp almayacağı tartışılırken, Pentagon, Mısır ordusunun sipariş ettiği 4 adet F-16’yı teslim etme planlarında değişiklik olmadığını açıkladı. Yetkililer, teslimatın birkaç hafta içinde yapılacağını söyledi. Mısır, toplamda 20 uçak sipariş etti. ABD ocakta 8 uçak teslim ederken, 8 uçak ise yıl sonu gönderilecek. ABD ‘darbe’ derse, 1.3 milyar dolarlık yardımın yasalar uyarınca kesilmesi şart. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, ‘yardım programlarında acil değişikliklerin ABD’nin çıkarına olmadığını’ söylemişti.