Ordu uyardı: Mısır çöker

Ordu uyardı: Mısır çöker
Ordu uyardı: Mısır çöker
Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin atadığı Genelkurmay Başkanı El Sisi, "Farklı siyasi güçler arasındaki mücadele sürerse devlet çökebilir" dedi.

KAHİRE - Mısır’da devrimin 2. yıldönümü ve Port Said’deki kanlı maç davasında 21 sanığa idam cezasına karşı protestolarla yükselen tansiyon düşmezken, ordu yine Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ‘yardımına koştu.’ Port Said, Süveyş ve İsmailiye’de 1 ay olağanüstü hal ilan eden, orduya sivilleri tutuklama yetkisi veren ve diyalog çağrısı muhalefet tarafından reddedilen Mursi’nin atadığı Genelkurmay Başkanı General Abdulfettah El Sisi, ülkedeki siyasi krizin ‘devleti çöküşe sürükleyebileceği’ uyarısı yaptı.
Savunma Bakanı da olan El Sisi, perşembeden beri süren protestolarda 50’den çok kişinin ölmesi ve Süveyş Kanalı üzerindeki 3 kente asker sevki sonrasında gelen açıklamasını ordunun Facebook sayfasında yayımladı: “Değişik siyasi güçler arasındaki mücadelenin ve ülkenin idaresine ilişkin farklı bakış açılarının devam etmesi, devletin çöküşüne yol açıp gelecek nesilleri tehlikeye atabilir.”
El Sisi, asker sevkinin de ‘ülke ekonomisi ve dünya ticareti açısından hayati önemdeki suyollarını koruma amacını taşıdığını’ savundu: “Mevcut siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlar, ulusal güvenlik ve devlet ahengini tehdit ediyor. Süveyş Kanalı’nın güvenliği şu anda en büyük önceliğimiz. Asker sevkıyatı da bu yönde yapılıyor. Ordu, devletin temellerinin dayandığı ve sırtını yasladığı sağlam bir duvardır ve bu rolünü sürdürecektir.” Açıklama, bazı çevrelerde protestocular ve muhalefete yönelik üstü örtülü bir tehdit ve hatta darbe habercisi olarak bile yorumlanırken, El Sisi’nin itidal çağrısı yaptığı ve halkın orduya güvenini tazelemeyi hedeflediği değerlendirmesi yapanlar da oldu.

Diyalogda kısmi ilerleme
Öte yandan Mursi’nin çağrısıyla başlayan ve 11 siyasi parti lideri ile dört önde gelen kanaat önderinin katıldığı ulusal diyalog görüşmelerinde, sınırlı da olsa bazı adımlar atıldı. Mursi yönetiminin, referandumla kabul edilen anayasada bazı düzenlemelerin yapılması önerisine prensipte olumlu yaklaştığı ancak geçiş hükümeti teklifini reddettiği açıklandı. Muhalefetin isteklerinden bazılarının Kahire tarafından kabul edilebilir bulunması sonucunda ‘seçimler, sosyal haklar, ekonomi ve gençlerin sorunları’ konularında 4 komisyon kurulması kararlaştırıldı. Liberal ve sol eğilimli birçok partinin içinde yer aldığı en geniş muhalif çatı partisi Ulusal Kurtuluş Cephesi ise Mursi’nin çağrısının ‘aldatıcı ve formalite icabı’ olduğu savıyla toplantılara katılmazken, görüşmeye başlamak için ‘geçiş hükümeti, mevcut anayasanın iptali ve anayasal düzenleme komisyonu kurulmasını’ önşart olarak öne sürdü.

Muhalif Tahrir, Mursi Paris’te
Bu arada diyalog talebini reddeden muhalefet cuma günü başta Kahire’deki Tahrir Meydanı olmak üzere ülke çapında gösteri çağrısı yaparken, Mursi ise aynı gün Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın davetlisi olarak Paris’te olacak. Fransa Dışişleri Bakanlığı, görüşmelerde Mursi’nin karşı çıktığı Mali müdahalesinin detaylı ele alınacağını açıkladı.