Orhan Pamuk Avrupa'yı uyardı: Tuzağa düşmeyin

Orhan Pamuk Avrupa'yı uyardı: Tuzağa düşmeyin
Orhan Pamuk Avrupa'yı uyardı: Tuzağa düşmeyin
Orhan Pamuk, Paris'te mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen saldırıyla ilgili olarak İtalyan La Repubblica gazetesine bir makale yazdı.

RADİKAL - Gazete Nobel ödüllü yazarın makalesini baş sayfasından "Müslümanlara uzatılan el" başlığıyla yayımladı.

Gazetenin yorum sayfasında ise "Batı'da yaşayan Müslümanların umudunu öldürmeyelim" başlığıyla sunulan yazıda Orhan Pamuk şu ifadeleri kullandı:

"Benim ilk dürtüm, Charlie Hebdo'ya saldıran kişilerin motivasyonlarını analiz etmek değil. Paris'ten gelen haberler bende her şeyden önce muazzam bir öfke ve üzüntü yarattı. Çünkü bu saldırı Müslümanların Avrupa'da Hristiyanlarla yan yana barış içinde yaşayabileceğine inanan benim gibi kişilere bir darbe oldu. Bu saldırı, bu umudu öldürmeye yönelik bir girişimdi."

Orhan Pamuk, ifade özgürlüğünün tehlike altında olduğu ülkelerde mizah dergisi geleneğinin de güçlü olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Yakın geçmişte Twitter ve YouTube'un yasaklandığı ülkemde bu dergiler hep baskı altında olmuştur. Charlie Hebdo'da yaşananlarla kıyaslanabilecek seviyede bir olay burada yaşanmasa da Türkiye 'de çok sayıda kişi Fransızların öfkesini ve hüsranını paylaşıyor. Dünyanın bu kısmında, muhalefeti ya da konuşma özgürlüğünü terörle, cinayetlerle ya da yasalarla susturma girişimleri uzun ve üzücü bir geçmişe sahip."
Pamuk yazısına, ifade özgürlüğünü savunmanın sadece yazarların değil, herkesin sorumluluğu olduğu yorumunu da yaptı.

Paris'teki saldırıyı "dehşet verici" olarak tanımlayan Pamuk, "İfade özgürlüğüne, yaratıcılığa ve insan onuruna yönelik bu saldırıya karşı dik durulmalı" dedi.

Saldırının Avrupa'da İslamofobi’nin gittikçe arttığı bir döneme denk geldiğini vurgulayan Pamuk, "Eminim Avrupa, öfkesini tüm Müslümanlara yöneltme tuzağına düşmemeye dikkat edecektir. Bu vahşi saldırıların tırmanmamasını umuyorum, ama bunun gerçekleşmesinden endişe duyuyorum" diye ekledi. (BBC Türkçe)


  http://www.radikal.com.tr/127171912717193

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne Jargonu. - Clear

  Osmanlı nasıl bir arada yaşamayı becermiş? Hem de sadece hıristiyanlarla bir arada değil, hıristıyanlar tarafından kovulmuş yahudilere de kucak açarak ve hep bir arada yaşamayı başararak.Batı alemi'nin başaramayışını mazur göstermeye çalşmayın ya da bunu bahane edip inançsızlığı doğru göstermeye çalışmayın.Her zamanki gibi yamuğu düzgün gösteren,düzgünü çarpık göstermeye çalışan STRAWMAN MANTIĞINIZDAN vaz geçin,insanlığı perişan edeceksiniz.Şu dönemdeki perişanlığı sebebi de inanç değil,inançsızlığın edepsizliğidir.Doğru teşhis koyun.

  Jargon - user400931

  Hristiyan ve müslümanların yan yana yaşayabilmesi jargonundan konuşulduğu sürece sorunun aşılması kolay değil. İnsanların toplu yaşayabilmesi için din ya da etnisite değerlerini ortadan kaldırdığınız bir söylem gerekir. Bunun çevresinde uzun yıllar içerisinde kollektif yaşam bilinci ve biçimi gelişebilir. Dinler üzerinden konuşmak, yaşamak ve yönetmekse şu anda pek çok insanın ve toplumun istediği bir durumdur, üzerinde durulduğu ve önemsendiği sürece altetmek imkansızdır.

  Tütsü. - Clear

  Orhan bey,ben size yaşadığım bir olayı anlatayım da siz de çoğu fransızın zihniyetinin ne mene bi'şiy olduğunu biraz daha düşünün.Siz hiç Fransa Hava Yolları ile uçtunuz mu? Ben Nice'e giderken uçtum.Hem de dünyanın en ünlü havalimanlarından biri olan İstanbul Atatürk Hava alanından binerek.Hostesler(fransızdı) uçak kalkar kalkmaz ne yaptılar biliyor musunuz? Ne Güney Amerika ve ne de bir hıristiyan Afrika ülkesinden kalkışta -yapmaları gerektiği halde- asla yaptıklarını sanmadığım bir şeyi yaptılar.El bagajlarının konduğu baş üstü raflarını tütsü şeklindeki insektisid(parazit öldürücü) ile tütsüleyerek kokpit önündeki yerlerine kaçtılar.Uçağın çoğu yolcusu,Nice'deki mikrobiyoloji ve infeksiyon hastalıkları kongresine katılan hekimlerdi.İtiraz edenleri"insan sağlığına zararlı değil,merak etmeyin" palavrasıyla da susturdular.Hadi iyi uykular...