'Ortadoğu görüşmeleri haftaya başlayacak'

'Ortadoğu görüşmeleri haftaya başlayacak'
'Ortadoğu görüşmeleri haftaya başlayacak'
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İsrail-Filistin görüşmelerinin tekrar başlaması için uzlaşıldığını, tarafların haftaya Washington'da bir araya geleceğini açıkladı.

Göreve gelmesinden bu yana Ortadoğu barışı için aktif rol oynayan ABD Dışişleri Bakanı john Kerry, İsrail ve Filistin arasındaki yaklaşık 3 yıldan bu yana donmuş haldeki barış görüşmelerinin tekrar başlaması için anlaşmaya varıldığını açıkladı. Anlaşmanın resmiyet kazanma sürecinin hala sürmesi sebebiyle unsurlarına dair detay veremeyeceğini belirten Kerry, “İsrail ve Filistinliler arasında doğrudan nihai statü müzakerelerinin yeniden başlaması için temel oluşturan bir anlaşmaya vardık” deyip şu açıklamayı yaptı: “Her şey beklenildiği gibi giderse, Filistin baş müzakerecisi Saib Erekat, İsrail Adalet Bakanı ve baş müzakerecisi Tzipi Livni ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun özel temsilcisi Isaac Molho ilk görüşmelere başlamak için gelecek hafta ya da ona yakın zamanda Washington’da benimle bir araya gelecek ve o tarihte ek bir açıklama bizim tarafımızdan yapılacak.” 

İsrail bazı esirleri bırakıyor

İsrail ve Filistin arasındaki müzakereler, İsrail’in Yahudi yerleşimlerin inşasını durdurmayı reddi nedeniyle Ekim 2010’dan beri askıdaydı.
Kerry’nin bu açıklaması, Ortadoğu barışı umutlarını yeniden canlandırırken, İsrail’in de bazı Filistinli tutsakları serbest bırakacağı haberi geldi. Uluslararası ilişkilerden sorumlu bakan Yuval Steinitz, Filistinlilerle barış görüşmelerinin yeniden başlamasına dair anlaşma kapsamında bazı ‘önemli tutsakların’ aşamalı olarak salıverileceğini söyledi. İsrailli B’Tselem insan hakları örgütüne göre İsrail hapishanelerinde 4,817 Filistinli mahkum var.
AB işgal yerlerini tanımadı
Öte yandan AB’nin, Doğu Kudüs dahil olmak üzere, İsrail’in 1967’den beri ilhak ettiği toprakları tanımayacağı ve buradaki İsrail yerleşimlerinin AB fonlarından yararlanamayacağına ilişkin yönetmelik AB resmi gazetesinde yayımlanıp resmiyet kazandı.