Ortadoğu'ya ilham olsun diye Senegal turu

Ortadoğu'ya ilham olsun diye Senegal turu
Ortadoğu'ya ilham olsun diye Senegal turu
'Mavi Barış Girişimi'ni başlatan Strategic Foresight Group (SFG), Mekong Nehri'nin ardından bu kez Senegal Nehir Havzası'na Türkiye, Irak, Ürdün ve Lübnan'dan yetkililer, uzmanlar ve gazetecilerin katıldığı bir gezi düzenledi.
Haber: FEHIM TASTESKIN - fehim.tastekin@radikal.com.tr / Arşivi

DAKAR - Ortadoğu ’da sınır aşan suların ortak kullanımı, korunması ve havzalarının geliştirilmesi suretiyle potansiyel savaş nedeni olan nehirleri ülkeler arasında barışa vesile kılma amacıyla ‘Mavi Barış Girişimi’ni başlatan Strategic Foresight Group (SFG), Mekong Nehri’nin ardından bu kez Senegal Nehir Havzası’na bir gezi düzenledi. İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın finanse ettiği SFG’nin saha incelemesine Türkiye , Irak, Ürdün ve Lübnan’dan yetkililer, uzmanlar ve gazeteciler katıldı.

9-14 Ağustos tarihlerinde düzenlenen gezi kapsamında heyet ilk önce başkent Dakar’da Senegal Nehri Havzası Komisyonu’nu (OMVS) ziyaret edip dört ülkenin paylaştığı havza ile geliştirilen işbirliğinin detaylarını dinledi. Senegal havzasıyla ilgili farklı kurumlar tarım, enerji, navigasyon, balıkçılık, taşkınlar, tuzlanma, havzanın geliştirilmesi ve iklim değişikliklerinin etkileri gibi konularda yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Senegal, Moritanya, Mali ve Gine’nin Senegal Nehri Havzası’nda geliştirdiği işbirliğinin Fırat ve Dicle gibi sınır aşan suların ortak yönetimi konusunda nasıl örneklik teşkil edebileceğine dair perspektifler tartışıldı. Ortadoğu’da artan kuraklık, suların israfı ve yanlış kullanımı, kirlenme ve tuzlanma gibi sorunlar ve baraj projelerinin yol açtığı gerilimlere dair endişeler ve işbirliğinin artan önemi konuşuldu.

Dakar’daki toplantıların ardından Saint Louis’e giden heyet, Dakar’ın 290 kilometre kuzeyinde Moritanya ile ortak inşa edilen Diama Barajı’nı ziyaret etti. 1986’da inşa edilen barajın iki temel işlevi var: Atlas Okyanusu’nun sularının yükselmesine paralel olarak nehrin suyunun tuzlanmasını önlemek ve tarımsal sulama imkânlarını arttırmak. Barajın yapılması Saint Louis, Richard Toll, Dagana, Rosso, Podor, Bouge, Dakar ve Nuakşot gibi kentlere içecek su temin etme konusundaki imkânlar da arttı.

Heyet daha sonra Dakar’a 230 mesafede yer alan Keur Momassar’daki arıtma tesisinde incelemelerde bulunuldu. Bu tesis Dakar’ın su ihtiyacının önemli bir kısmını karşılıyor. Fransız tekniğiyle inşa edilen Keur Momassar tesislerindeki incelemelerin ardından heyet bölgedeki çiftçilerin tarımsal faaliyetlerde özellikle pirinç üretiminde ortaklık ve koordinasyon için kurduğu kooperatif binası ziyaret edildi. 

‘Mavi Barış Girişimi Ürdün, Lübnan, Türkiye, Suriye ve Irak’tan uzmanlardan oluşuyor.

Ürdün Prensi Hasan bin Talal ve eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış’ın da aktif destek verdiği bu girişim Güneybatı Afrika’da Angola, Botsvana ve Namibya’nın ortak komisyonla idare ettiği Okavango Nehri; Güneydoğu Asya’da Kamboçya, Lao, Tayland ve Vietnam’ın 1995’ten beri debi ve geliştirme çalışmalarını birlikte yürüttüğü Mekong Nehri ve Senegal, Gine, Mali ile Moritanya’nın ortak komiteyle yönettiği Senegal Nehri Havzası’ndaki işbirliği modellerini Ortadoğu’ya taşımak istiyor.

Bu tür toplantılarda gözlerin en fazla çevrildiği ülke Dicle ve Fırat nehirleri nedeniyle Türkiye. Türkiye’den katılan uzmanlar Fırat ve Dicle’den bırakılan suyun yeterli olduğunu, ancak Türkiye’yi baraj projeleriyle suyu kesmekle suçlayan Irak’ın su kaybını ve kirlenmeyi önleyecek tedbirler almadığını anlatıyor.