ÖSO en önemli komutanını kaybetti

ÖSO en önemli komutanını kaybetti
ÖSO en önemli komutanını kaybetti
Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Halep'teki önemli komutanlarından Abdulkadir Salih hayatını kaybetti. Salih, Halep'te bazı muhalif birliklerin komutanlarıyla birlikte toplantı yaptığı esnada rejime ait bir savaş uçağı tarafından atılan bomba sonucunda yaralanmış, tedavi için Ankara'ya getirilmişti.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Yıl 2012, Ağustos ayı. Halep’teki çoğu semt bombalanıyor. Tarihi kentin yarısı rejimin yarısı da muhaliflerin elinde. Her çıkan çatışmada onlarca insan ölüyor. Halep’te Özgür Suriye Ordusu’na bağlı en büyük gruplardan Tevhid Tugayı Hacı Mera olarak tanınan Abdulkadir Salih’le karargaha çevirdikleri bir okulun müdür odasında konuştuk. Birkaç aya kadar Halep’i almayı umduklarını söylemişti.

Yaklaşık 1.5 yıl geçti. Savaşın başladığı günden bu yana Halep’te tablo neredeyse hiç değişmedi. Kentin kontrolü şu ana kadar ne rejimin ne de Özgür Suriye Ordusu’nun eline geçti. Birileri ölüyor yerine yenileri geliyor. Muhaliflerin en önemli komutanlarından Salih Mart 2011’de başlayan Suriye’deki iç savaşta ölenlerin arasında yerini önceki gün aldı.

Muhaliflerin Erdoğan'dan ricası: Füze

Halep’te çok sayıda muhalif grup bulunuyor. Her birinin ayrı ayrı komutanları ve bir yapılanması var. Ancak bu grupların tamamı birbiriyle temas halinde. Sık sık bir araya gelerek toplantılar yapılıyor. Ortak harekat planları yapılıyor. 14 Kasım perşembe gündüz saatlerinde yine birkaç grup toplanma kararı aldı. Saat 14.30 sularında Abdulkadir Salih’in bulunduğu toplantıya savaş uçakları bomba attı. Varil bombası denilen bir bomba toplantı yapılan binayı yerle bir etti. 2 kişi olay yerinde öldü. Salih’in de aralarında bulunduğu 2 yaralı ise Türkiye ’ye getirildi. Tevhid komutanı Salih, kafasından ve bacağından ağır yaralandı.

Salih önce Kilis’e getirildi. Ardından Gaziantep’e, oradan da Ankara ’ya götürüldü. Ağır yaralı komutan dün hastanede hayatını kaybetti. Hastaneden cenazesi alınan Salih, gece yarısı memleketi Suriye’de Halep’e bağlı Mera kasabasında defnedildi. Saat 01.00 sularında yapılan cenaze törenine, Mera’nın üzerinde gece gezen savaş uçakları nedeniyle az sayıda insan katıldı. Defin işlemi kısa sürede tamamlandı.
Muhaliflerin cezaevine ilk defa Radikal girdi

AV TÜFEĞİYLE HALEP’E GİTTİ
Abdulkadir Salih, Mera bölgesinde ticaretle uğraşıyordu. Buğday, mercimek, nohut gibi kuru bakliyat alıp Mersin’e kadar bir alanda satıyordu. Çok zengin olmasa da bölgede hatırı sayılır bir ticaret insanıydı. Salih’in savaşçı kişiliği ise Suriye ile başlamadı. Daha önce cihat için Afganistan’da ve Irak savaşlarına katıldı. İç savaşın başladığı ilk anda ise eline silah almadı. Daha çok bölgesinde yapılan silahsız eylemleri organize etti. Ancak iç savaş başladıktan sonra savaşa katıldı. Bir köylüsünün verdiği bilgilere göre, bir av tüfeği alarak Mera’dan oluşturduğu küçük bir grupla Halep’e gitti.

Salih’in kurduğu birliğe kısa sürede çok sayıda asker katıldı. Bugün Tevdit Tugayı’nın 10-15 bin arası askeri olduğu tahmin ediliyor.