ÖSO:'Halep'in yüzde 70'i ele geçirildi'

ÖSO:'Halep'in yüzde 70'i ele geçirildi'
ÖSO:'Halep'in yüzde 70'i ele geçirildi'
Devrim Koordinasyon Komiteleri sözcüsü El-Halebi:"Özgür Suriye Ordusu Halep'in yüzde 70'ini ele geçirdi"

Suriye Devrim Koordinasyon Komiteleri sözcüsü Muhammed el-Halebi, “Suriye rejimi uçaklarının hava saldırılarına rağmen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Halep'in yüzde 70'ini ele geçirdi” dedi.

Halebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Dünyanın en eski şehri kabul edilen Halep'in topraklarına devrimciler hakim ancak gökyüzüne şehre bomba yağdırmak için Esed rejimi hakim” diye konuştu.

ÖSO'nun Teli'z-Zerazir, Süleyman el-Halebi, El-Arkub mahallelerini ve çoğunluğunu Hristiyanların oluşturduğu El-Meydan Mahallesi'nin bir kısmını geçen iki gün içerisinde tümüyle ele geçirdiğini, devrimcilerin Halep'in batısındaki Selahaddin, El-İza' ve Seyfu'd Devle'yi tamamıyla ele geçirmek için yoğunlaştıklarını belirtti.

"ESED HALEP'İN SADECE BATISINA HAKİM"

Rejimin hakimiyetinin “keskin nişancılar ve yoğun güvenlik önlemleri” anlamına geldiğini ve ÖSO'nun Halep'in kırsalına tamamen hakim olduğunu söyleyen Halebi, “Rejim, El-Cemiliyye,Es-Süleymaniyye, El-Aziziyye, Halep el-Cedide, El-Furkan, Şari en-Nil, El-Hamdaniyye mahallelerini kontrol altında tutuyor” diye konuştu.

Halep'in yaklaşık yüzde 15'ini tamamen yıkıldığını ifade eden Halebi, Suriye rejiminin bombalar, toplar, tanklar, uçaklar ve yerleşim bölgelerini yerle bir eden savaşçılarla ÖSO'nun elindeki bölgeleri ele geçirmeye çalıştığını bildirdi.

Suriye rejiminin Halep'in sermaye sahiplerini hedef aldığına dikkati çeken Halebi, sözlerine şöyle devam etti:

“Tarihi şehrin 2 bin 300 senelik çarşılarında 350 milyon dolar değerinde bin 500'e yakın dükkan yakıldı ve bunların içerisinde 900 senelik bir hamam da bulunuyor. Aynı şekilde yaklaşık 2 bin senelik tarihi Halep Kalesini de hedef aldılar, kapısını, merdivenlerini ve bazı surlarını yıktılar, duvarlarında binlerce kurşun izi var.”

Olayların başladığı 2011 Mart ayından bu yana Halep'te 3 bin 741 kişi hayatını kaybetti. (AA)


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  Hakim

  ,

  Hava

  ,

  bomba

  ,

  ÖSO

  ,

  güvenlik

  ,

  Devrim