'ÖSO'ya bağlı yeni cepheler kurulacak'

'ÖSO'ya bağlı yeni cepheler kurulacak'
'ÖSO'ya bağlı yeni cepheler kurulacak'

arşiv

Suriye'de Beşşar Esad'a bağlı ordu birliklerinin çeşitli kentlerde muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere düzenlendiği hava saldırılarında ölü sayısının 153'e yükseldiği bildirildi.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), güvenlik güçlerinin savaş uçaklarıyla başkent Şam'da muhaliflerin yoğun olduğu bölgelere düzenlediği operasyonlarda 66 kişinin yaşamını yitirdiğini, onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

Örgüt ayrıca operasyonlarda Halep'te 31, Humus'ta 24, Rakka, İdlib ve Hama'da 8'er, Deyru'z Zor'da 5, Tartus'ta 2 olmak üzere ülke genelinde 153 kişinin öldüğünü duyurdu.

Bu arada, savaş uçaklarının Şam'ın birçok bölgesini bombalaması sonucunda onlarca evin yıkıldığını ve evlerin enkazında kurtarılmayı bekleyen yaralıların olduğunu ifade eden muhalif Rıdvan Tugayı'na bağlı komutanlardan Ebu Yazan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Savaş uçakları Cobar, Daraya, Doğu Guta ve Haresta bölgelerini yoğun bir şekilde bombaladı. Binlerce kişi, sözkonusu bölgelerden kent merkezine ve güvenli bölgelere kaçmak zorunda kaldı” dedi.

Başkentte durumun her saat kötüye gittiğini söyleyen Ebu Yazan, şehir merkezi hariç bir çok bölgenin silahlı muhaliflerin elinde olduğunu iddia etti. Ebu Yazan, “Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerin tek bir hedefi vardır, o da rejimin düşmesi. Birliklerin halkla hiçbir sorunu yok, rejimle sorunu var” diye konuştu.

Halep, Humus, İdlib ve Hama'da rejimin savaş uçaklarıyla halka saldırdığını ifade eden Ebu Yazan, “Suriye'de dağınık olan muhalif birlikler Özgür Suriye Ordusu çatısı altında birleşecek. ÖSO, rejime karşı Suriye'de bir kaç yerde yeni askeri cepheler kuracak ve bu cepheler Esed yönetiminin düşmesi için mücadele edecek” dedi.

Esad yönetiminin son demlerini yaşadığını savunan Ebu Yazan, her gün farklı yerde savaş uçağı düşürdüklerini ve askeri birlikler ele geçirdiklerini, Suriye ordusuna hareket etme fırsatı vermediklerini ve sokak çatışmalarında rejime bağlı güçlerin ağır zayiat verdiğini söyledi. (aa)