'Otobüsleri ayırma' uygulaması askıya alındı

'Otobüsleri ayırma' uygulaması askıya alındı
'Otobüsleri ayırma' uygulaması askıya alındı
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin ve İsraillierin aynı otobüsleri kullanmaması yönündeki uygulamayı yoğun eleştirilerin ardından askıya aldı.

RADİKAL - Batı Şeria'da yaşayan ve İsrail 'e çalışmaya giden Filistinliler bugünden itibaren İsraillilerle aynı otobüsleri kullanamayacaktı. Ancak tepkiler sonrası İsrail Başbakanı Netanyahu uygulamayı askıya aldı.

Uygulamaya göre, Batı Şeria'dan İsrail'e giden Filistinlilerle, Yahudi yerleşimciler artık ayrı otobüslerde seyahat edecekti. Ancak Filistinliler ve insan hakları örgütlerinden gelen tepkiler sonrası İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Moşe Yaalon "otobüsleri ayırma" uygulamasını askıya aldı.

İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, "otobüs ayırma" uygulamasının başlamasına saatler kala Başbakan Netanyahu'nun Savunma Bakanı Moşe Yaalon'u telefonla aradığı belirtildi. Netanyahu'nun Yaalon'dan uygulamayı askıya almasını talep ettiği ifade edildi.

APARTHEID REJİMİNE BENZETİLİYORDU

 

İsrail'in otobüsleri ayırma kararı dünya kamuoyunda Güney Afrika'da Mandela dönemi öncesi uzun yıllar uygulanan "apartheid" rejimine benzetiliyordu. İsrail'in dünya kamuoyunda böyle bir imajla anılma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını düşünen Başbakan Netanyahu "otobüs ayırma" uygulamasını askıya aldı. Filistinliler ve insan hakları örgütleri, İsrail'in bu uygulamasını "ırkçı" ve "kabul edilemez" olarak tanımlıyordu.

İsrail Savunma Bakanlığı 3 aylık bir deneme sürecinin ardından yeniden bir değerlendirme yapılacağını açıklamıştı. İsrail uygulamanın Filistinli çalışanların kontrolüne ve güveniğin artırılmasına olanak tanıyacağını iddia etmişti. (NTV)