Oyların yarısı yeniden sayılıyor

Oyların yarısı yeniden sayılıyor
Oyların yarısı yeniden sayılıyor
Meksika'da devlet başkanlığı seçiminde oyların yarıdan fazlası yeniden sayılıyor

MEKSİKO - Meksika'da 1 Temmuz'da yapılan devlet başkanlığı seçiminde oyların yarıdan fazlasının yeniden sayılacağı bildirildi.

Meksika Federal Seçim Enstitüsü yetkilisi Edmundo Jacobo, hafta sonunda yapılan seçimin ardından oy sayılarında tutarsızlıklar tespit edildiğini belirterek, 143 bin oy sandığının 78 bininde oyların yeniden sayılacağını söyledi.

Meksika seçim kanunları, seçimin ilk sonucuyla nihai sonucu arasında tutarsızlık olması, birinci ile ikinci aday arasında yüzde 1 ya da daha az fark bulunması, bir seçim sandığında oyların tamamının aynı adaya çıkması halinde oyların yeniden sayılmasını öngörüyor.

Bu arada Jacobo, Senato seçimlerde oy sandıklarının yüzde 61'inde, Kongre'nin alt kanadı için yapılan seçimde de sandıkların yüzde 60'ında oyların yeniden sayılacağını açıkladı.

Devlet başkanı seçiminin galibi Kurumsal Devrimci Parti 'nin (KDP) lideri Enrique Pena Nieto, oyların yeniden sayılmasından sonra da seçimi önde bitireceğinden emin olduğunu belirtti.

Seçimi kaybeden solcu aday Andres Manuel Lopez Obrador, önceki gün yaptığı açıklamada, ekibinin 113 binden fazla seçim bölgesinde düzensizlikler tespit ettiğini belirterek, oyların tamamının yeniden sayılmasını talep etmişti.

Nieto, resmi olmayan ilk sonuçlara göre seçimde oyların yüzde 38'ini alarak birinci sırada çıkmıştı. Obrador ise yüzde 32 ile ikinci olmuş, iktidardaki muhafazakar Ulusal Eylem Partisi'nin adayı Josefina Vazquez Mota ise yüzde 25 oy almıştı.(aa)


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Meksika

  ,

  Aday

  ,

  Senato

  ,

  Parti

  ,

  Kongre

  ,

  Eylem

  ,

  Resmi

  ,

  muhafazakar

  ,

  oy