Özdemir: Yardımcı olacaksa Esad'la konuşulmalı

Özdemir: Yardımcı olacaksa Esad'la konuşulmalı
Özdemir: Yardımcı olacaksa Esad'la konuşulmalı
Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Suriye lideri Beşşar Esad ile de görüşülmesi gerektiğini açıklamasının ardından, Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de, 'Yardımcı olacaksa Esad'la konuşulmalı' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Almanya'da ' Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la da görüşülsün' diyenlerin sayısı artıyor. Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in ardından Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir de 'Yardımcı olacaksa Esad'la konuşulmalı' açıklamasında bulundu. Alman haber kanalı n-tv'nin sorularını yanıtlayan Özdemir, Esad'la müzakere masasına oturmayı koşula bağladı. Cem Özdemir, "Hedef, Esad'ın dahil olmadığı bir geçiş hükümetinin kuruluşu olmalıdır" dedi.

MERKEL: GÖRÜŞMELERE BİRÇOK AKTÖR KATILMALI

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, iç savaşın sona erdirilmesi için Esad'la da görüşülmesi gerektiğini açıklamıştı. Merkel, savaşın sona erdirilmesi için yapılan görüşmelere birçok aktörün katılması gerektiğine işaret etmiş, görüşülmesi gereken aktörlerin arasında Suriye lideri Esad'ın da bulunduğunu vurgulamıştı. Merkel, İran ve Suudi Arabistan'la da konuşulması gerektiğini kaydetmişti.

Nasrallah: Şam'ı ele geçirmek isteyenler sendelemeye başladı

'MÜLTECİLER FİKİR DEĞİŞİKLİĞİNE ZORLUYOR'

Tartışma Alman gazetelerinin bugünkü yorum sütunlarında da yankı buldu. Frankfurter Rundschau'da yer alan yorumda, "Eğer askeri çözüm istenmiyorsa, tüm tarafların katılımı ile soruna bir çözüm bulunabileceğini anlamak için diplomasinin Einstein'ı olmaya gerek yok" ifadelerine yer veriliyor. Westfälische Nachrichten, mültecilerin içinde bulunduğu zorluk ve Suriye'dekilerin çaresizliğinin fikir değişikliğine zorladığına dikkat çekti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas: Putin'in IŞİD planını desteklemeye hazırız

Merkel: Esad'la görüşülmeli

Salih Müslim: Esad'ın IŞİD ve El Kaide tarafından devrilmesi dünya için facia olur