Özgürlük Heykeli yeniden ziyarete açılıyor

Özgürlük Heykeli yeniden ziyarete açılıyor
Özgürlük Heykeli yeniden ziyarete açılıyor

arşiv

ABD'nin en önemli simgelerinden biri kabul edilen Özgürlük Heykeli, ülkeye getirilişinin 126. yıl dönümü olan 28 Ekim'de yeniden ziyarete açılacak.

New York'taki Liberty Adası'nda yer alan heykel, geçen yıldan bu yana restorasyon için kapalıydı.

Yaklaşık 30 milyon dolara mal olan restorasyon sırasında heykelin merdivenleri de yenilendi. Ziyaretçiler, artık heykelin tepesine 354 yerine 393 basamakla çıkacak.

Her yıl yaklaşık 3,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Özgürlük Heykeli, Fransa tarafından kuruluşunun 100. yıl dönümünde ABD 'ye hediye edilmişti.

Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi tarafından yapılan heykel, 1884 yılında Fransa'da tamamlandıktan 1 yıl sonra 350 parçaya bölünüp 214 sandık içinde New York'a gönderilmişti. Parçalar, 4 ay içinde kaidenin üzerinde yeniden birleştirilmiş ve 28 Ekim 1886 tarihinde binlerce izleyicinin önünde açılmıştı.

Sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir tablet tutan bir kadını tasvir eden heykelin başındaki tacın 7 sivri ucu, 7 kıtayı simgeliyor. Kaidesiyle 93 metre yüksekliğindeki heykel, 1984 yılından bu yana UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor.  (aa)