Özür hariç her şeye hazır

Özür hariç her şeye hazır
Özür hariç her şeye hazır

Kudüs te Türk gazetecilerle görüşen İsrail Dışişleri Bakanı, Erdoğan ın İsrail le ilişkileri düşürmek için stratejik bir karar verdiğini savunup Özür bahane dedi. Fotoğraf: EPA

Lieberman, Mavi Marmara için özür dilemek hariç Türkiye ile Hamas'a yardım dahil her meseleyi müzakere etmeye hazır olduklarını söyledi.
Haber: CİHAN ÇELİK / HDN / Arşivi

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail’in eski müttefiki Türkiye ile mevcut anlaşmazlıkları çözmeye hazır olduğunu ancak Gazze yolunda 9 Türk’ün öldüğü Mavi Marmara gemisine saldırı için Ankara ’dan özür dilemeyeceğini söyledi. Kudüs’te Türkiye’den bir grup gazeteciye konuşan Lieberman “Türkiye ile sorunlarımızı üst veya alt düzey toplantılarda tartışmaya hazırız. Biz gerçekten sadece bu konu (Mavi Marmara) değil, İran sorununu, Gazze’yi ya da Hamas’a desteği tartışmaya hazırız. Ama vatandaşlarımızı ne şekilde koruyacağımızı tartışmaya hazır değiliz” dedi. İsrail-Türkiye ilişkilerinin onarılması için Türkiye’nin şart koştuğu özür talebini karşılamak için bir neden olmadığını savunan Lieberman “Mavi Marmara açık bir provokasyondu ve askerlerimizin hayatını koruma hakkına sahiptik. Açıkçası İsrail’in özür dilemek için bir nedeni yok. İsrail özür dilese bile bu hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Başbakan Tayyip Erdoğan özrün ilişkileri geliştirmeyeceği ve bunun Türkiye için ek bir şart olduğunu tekrarladı. Türkiye’nin Gazze’deki ablukanın kaldırılması, 1967 öncesi sınır hatlarına geri dönülmesi, tazminat gibi şartlar içeren uzun bir listesi var. Ama bu, anlaşmazlıkları çözmek için iyi bir yol değil” ifadelerini kullandı. 

Erdoğan’ın stratejik kararı
Sorunu çözmek için Türkiye ile geçmişte bazı temasların olduğunu teyit eden Lieberman, netice alamasa da şahsen mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile buluşmak için çabaladığını kaydetti. Lieberman “Bence tablo çok kötü. Ama Türkiye ile bölgesel ya da tarihsel bir kavgamız yok. Tam tersi. Yahudiler yüzlerce yıl, hatta 2. Dünya Savaşı’nda bile Türkiye’de güven içinde yaşadı” diye konuştu. İki ülke arasındaki anlaşmazlığı Erdoğan’ın stratejik kararı olarak niteleyen Lieberman, Türkiye ile sorunların ‘kaza’ olarak tanımladığı Mavi Marmara ile değil, eski Başbakan Ehud Olmert döneminde başladığını söyledi. İlişkileri tarihin en düşük seviyesine çeken kavganın Davutoğlu ve Erdoğan’ın stratejik kararından kaynaklandığını öne süren Lieberman “Erdoğan, İslam dünyasının lideri olmanın en iyi yolunun İsrail’e karşı olmak olduğunu düşünüyor. Bu Gazze ablukası için de geçerli” değerlendirmesini yaptı. 

‘Biz hâlâ susuyoruz’
Erdoğan’ın konuşmalarının hakaret noktasına vardığını belirten Lieberman, “Biz Erdoğan ve Davutoğlu’nun her türlü sözlü saldırısına karşı sessizliğimizi hâlâ koruyoruz. Hâlâ gereksiz gerginlik yaratmamaya çalışıyoruz” dedi. Liberman bu kilitlenmenin nasıl sonlanacağına ilişkin soruya yanıt verirken zamanın iyileştirici güç olduğuna işaret edip ekledi: “Bazen bu çok yıllar alır, bazen daha az. Anlaşmazlığımız olsa bile bunu farklı yollarla çözebiliriz ama bunun yolu diplomatik ilişkileri kesmek ya da büyükelçiyi geri çağırmak ya da birbirini provoke etmek değildir.” Lieberman, ilişkilerin normalleşmesi için Türkiye ve İsrail için çok nedeni olduğunu belirterek “Özür talebi sadece bir bahane” ifadesini kullandı.

‘Suriyeli muhaliflere yardım önerdik’
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, İsrail’in Suriyeli muhaliflere yardım önerdiğini söyledi. Lieberman “Biz insani yardım teklifinde bulunduk ama onlar reddetti. Herkes bize uzak durmamızın daha iyi olacağını söylüyor. Suriyeli muhaliflere fikirlerimizi empoze etmek istemiyoruz. Birilerine bunu dayatmak imkânsız. Sadece öneri sunabiliriz, dayatamayız” dedi. Düşürülen Türk jetiyle ilgili İsrail’in bilgisi olup olmadığı sorusuna ise Lieberman jetin füzesavarla mı uçaksavarla mı düşürüldüğünü bilmediğini belirterek “Bilmiyorum. Ama Esad açıkça üstlendi” ifadesini kullandı.