Özür 'operasyonel hatalar' için

Özür 'operasyonel   hatalar' için
Özür 'operasyonel   hatalar' için

İsrail cezaevlerindeki Filistinlilerin açlık grevine destek için Batı Şeria da yapılan eylemlerde, suçlama yapılmaksızın tutukluluk uygulaması protest

Mavi Marmara saldırısı için Türkiye'nin istediği özre karşılık İsrail'in 'operasyonel hatalardan dolayı özür' dilemesiyle krizin aşılması üzerinde duruluyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ABD ’li yöneticilerin İsrail seyahatleri yaklaşırken İsrail’in Türkiye ’yle barış arayışları da hız kazandı. İsrail, Türkiye ile anlaşmasının önündeki en büyük engel olan ‘özür’ meselesini “Operasyon hatalarından dolayı” özür dileyerek aşmayı planlıyor.
ABD Başkanı Barack Obama’nın 2. döneminde İsrail-Filistin barış sürecine yoğunlaşacağı, bu çerçevede de İsrail ile Türkiye’yi barıştırmaya çalışacağı öngörülüyor. Genel görüş “Ziyaret öncesinde bu tür haberleri İsrail pompalıyor” şeklinde. Ancak hem Türk Dışişleri ile yaptığım görüşmelerden edindiğim izlenim, hem dün elime geçen ilginç bir ‘diplomatik analiz’ iddiaların pek de tek taraflı ortaya atılmadığını gösteriyor.
Analizde Türkiye ile İsrail’in perde gerisinde görüşmeler yaptığı, hatta İsrail adına Ulusal Güvenlik Danışmanı’nın bu görüşmeleri yürüttüğü belirtiliyor. Türk Dışişleri’ne bu bilgiyi doğrulatmak için sorduğumda aldığım yanıt “Bu tür görüşmeler olabilir” şeklindeydi. Türkiye ve İsrail dışında hazırlanan ve İsrail Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililere dayanan analiz, Türkiye’nin üç şartı konusundaki son durumu şöyle özetliyor:
Türkiye Gazze ambargosuyla ilgili şartını düşürebilir. Nitekim Ankara ’nın Gazze’de inşa ettirmek istediği hastanenin inşaat materyallerinin geçişine İsrail tarafından izin verildi. (Daha önce bir İsrailli diplomat Katar Emiri’nin Gazze ziyaretinde Filistinlilerin “Gazze ambargosu bu ziyaretle fiilen bitmiştir” dediğine dikkat çekmişti.)
Tazminatta anlaşma sağlandı. İsrail ölenlerin yakınlarına ve yaralananlara tazminat ödeyecek.
Çözümün önünü tıkayan özür meselesinde de uzlaşma yakın. Özür formülü “Operasyonel hatalar yapıldı” ifadesine dayandırılacak ve İsrail devleti sadece operasyon hatalarından dolayı mağdurlardan özür dileyecek.

Ankara hükümeti bekliyor

Üst düzey bir Türk diplomat, perde gerisindeki trafiği reddetmese de İsrailli diplomatların temennilerini bu şekilde dile getirebildiğine işaret edip ekledi: “İsrail’de hükümet kurulmadan ve resmi tavır ortaya konulmadan bu konuda adım atılması mümkün görünmüyor.” Bu değerlendirmeleri yapan yabancı diplomatik gözlemcilere göre Liberman’ın yeni İsrail hükümetinde olmaması, iki ülkenin barışma sürecinde işleri kolaylaştırabilir. Ancak barış sağlansa bile hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir. Çünkü Türkiye’nin İslamcı örgütlerle kurduğu yakınlık ve karşılıklı açıklamalar tamir edilmesi zor yaralar açtı. Gözlemcilere göre ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ankara, Obama’nın Tel Aviv ziyareti, tarafların ortada buluşması için ‘diyalog’ ortamı yaratabilir.