Pakistan'da 9 turist öldürüldü, milli dağcı son anda kurtuldu

Pakistan'da 9 turist öldürüldü, milli dağcı son anda kurtuldu
Pakistan'da 9 turist öldürüldü, milli dağcı son anda kurtuldu
Pakistan'ın en yüksek dağı olan Nanga Parbat'ta bir kampa düzenlenen saldırıda 9 turist hayatını kaybetti. Burada tırmanışta olan Türk dağcı Tunç Fındık son anda kurtuldu.

İSLAMABAD - Pakistan'ın kuzey kesimindeki dağlık bölgeyi ziyaret eden dokuz turistle onlara rehberlik eden Pakistanlının, uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiği bildirildi.

Pakistan İçişleri Bakanlığı, dünyanın en yüksek dokuzuncu dağı olarak bilinen Nanga Parbat yakınlarındaki bir kampta meydana gelen olayda, beş Ukraynalı, üç Çinli, bir Rus ve bir Pakistanlının öldüğünü, polis kıyafeti giymiş silahlı kişilerin saldırısında yaralanan bir Çinlinin ise kurtarıldığını açıkladı.

Saldırının sorumluluğunu Taliban'ın Pakistan'daki kolunun üstlendiğini, gerekçe olaraksa "29 Mayıs'ta bir hava saldırısında öldürülen liderleri Valiur Rahman'ın öcünü almayı" gösterdikleri belirtildi.

MİLLİ DAĞCI TUNÇ FINDIK DA ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Saldırıdan, burada tırmanışta olan Türk dağcı Tunç Fındık son anda kurtuldu.

Milli dağcı 41 yaşındaki Tunç Fındık, 30 Nisan'da tırmandığı Himalaya Dağları'nın uzantısı sayılan Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içindeki 8 bin 13 metre yüksekliğinde Shishapangma Dağı'ndan sonra ikinci 8 binlik zirve olan 'Çıplak dağ' anlamına gelen Nanga Parbat'a tırmanmak için geçen 9 Haziran'da Pakistan'a gitti. Bu tırmanışla aynı yıl içinde 8 bin metrelik iki zirveye tırmanan ilk Türk dağcı olmayı hedefleyen Tunç Fındık, bölgedeki terör saldırısında ölüm tehlikesi atlattı.

Tunç Fındık'ın tırmandığı, Pakistan'ın en yüksek, dünyanın ise en yüksek dokuzuncu zirvesi olan Nanga Parbat'da 10 kişinin öldüğü terör saldırısı şok etkisi yaptı. Fındık'ın şans eseri saldırıdan kurtulduğu ortaya çıktı.

Milli dağcı Fındık'ın saldırı sırasında aklimitizasyon (vücudun basınca alıştırılması) için 6100 metrede bulunan ikinci kampa gittiği sırada terörist grubun birinci kampa saldırıp, aralarında Çinli, Rus ve Ukraynalılar'ın bulunduğu 10 kişiyi öldürdüğü ortaya çıktı. Saldırıyı El-Kaide ya da Taliban militanlarının yapmış olabileceği ihtimali üzerinde durulurken, Pakistanlı yetkililer henüz olayı üstlenen olmadığını açıkladı.

EŞİNİ TELEFONLA ARADI
Ankara 'da bulunan eşi Nurcan Demirel Fındık ile uydu telefonundan konuşan milli dağcı Tunç Fındık, kendisinin ve kendisi ile aklimitizasyon tırmanışında olan İranlı dağcı Mehdi Etemad Far'ın sağlık durumlarının iyi olduğunu ve birinci kamptan ana kampa doğru tırmanışa devam edeceklerini, bölgede çok sayıda Pakistan askerinin bulunduğunu söyledi.

Nanga Parbat'daki saldırının tırmanış yapan dağcıları şoke ettiği, Tunç Fındık'ın ana kampa vardıktan sonra tırmanışa son vererek Türkiye 'ye dönmesinin beklendiği belirtildi.

EN YÜKSEK 7 ZİRVEYE TIRMANAN 44 DAGCIDAN BİRİ
Dağcılık dilinde 14x8000 olarak adlandırılan, 8 bin metre yüksekliğindeki 14 dağa tırmanma anlamını taşıyan proje dahilinde bugüne kadar toplam 8 bin metreden yüksek 9 dağın zirvesine ulaşmayı başaran ilk ve tek Türk olan Tunç Fındık, 8 bin metrelik dağlar arasında en yüksek 7 tanesine çıkmayı başaran dünyadaki 44 dağcı arasında bulunuyor.

DHA - Mustafa SARIİPEK