Pakistan'da doğalgaz krizi

Pakistan'da doğalgaz krizi
Pakistan'da doğalgaz krizi
Pakistan'da sıkıştırılmış doğalgaz krizi toplu ulaşımı ve üretimi vurdu

RAVALPİNDİ - Son yıllarda ciddi enerji darboğazından geçen Pakistan'da bu kez baş gösteren sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) krizi nedeniyle ülkede toplu ulaşım ve sanayi üretimi olumsuz etkiledi.

Hükümet , yargı ve CNG İstasyonları Birliği arasındaki anlaşmazlık, toplu ulaşımın yüzde 80'inin CNG ile yapıldığı ülkede ulaşımı ve sanayi üretimini durma noktasına getirdi.

CNG üretimindeki yetersizlik nedeniyle haftanın üç günü kapalı tutulan CNG istasyonları, hükümetin kendilerinden yüksek vergi almasını protesto etmek amacıyla pompa kapatmasıyla kriz iyice büyüdü.

Her kentte birkaç tanesi açık tutulan CNG istasyonlarının önünde kilometrelerce uzunluğunda kuyruk oluşurken, CNG ile çalışan sanayi tesisleri üretim yapamıyor.
Krizin aşılması için hükümet, CNG İstasyonları Birliği ile masaya oturdu. Toplantıda mahkemenin belirlediği fiyat ile hükümetin fiyatı arasında uzlaşma sağlanarak oluşan yeni fiyat Yüksek Mahkeme'nin onayına sunuldu.

Yüksek Mahkeme daha önce, CNG fiyatlarının yüksek olduğu gerekçesiyle hükümetin CNG üzerine koyduğu zamları iptal etmişti.

Oluşan yeni fiyatın mahkeme tarafından onaylanması durumda CNG krizinin gelecek günlerde aşılması bekleniyor. Krizin aşılması durumunda CNG istasyonları haftanın 4 günü açık tutacak, gaz yetersizliği nedeniyle 3 gün pompalar çalışmayacak.

Yetkililer, CNG krizi nedeniyle ülkedeki günlük ekonomik kaybın 200 milyon doları aştığını belirtiyor.

aa