Pakistan'daki okul katliamıyla ilgili 4 kişi idam edildi

Pakistan'daki okul katliamıyla ilgili 4 kişi idam edildi
Pakistan'daki okul katliamıyla ilgili 4 kişi idam edildi
Pakistan'ın Peşaver kentinde 150'den fazla kişinin hayatını kaybettiği okul katliamıyla ilgili dört Taliban militanının idam edildiği açıklandı.

RADİKAL - Pakistan'ın Peşaver kentinde asker çocuklarının devam ettiği bir okula düzenlenen ve çoğu çocuk 150'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyla bağlantılı olarak dört kişi idam edildi. Hafta başında Genelkurmay Başkanı Rahil Şerif, dört militanın infaz kararlarını imzalamıştı.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, güvenlik yetkilileri bu kişilerin bu sabah ülkenin kuzeybatısındaki Kohat kentinde asıldıklarını açıkladı. İdam edilen kişiler, saldırıyı gerçekleştiren ve aynı gün güvenlik güçleriyle girdikleri çatışmada ölen militanlara yardım etmekten suçlu bulunmuştu.

Taliban militanları 16 Aralık 2014'te okula baskın düzenlemişti. Tüm ülkeyi sarsan saldırının ardından militanlara karşı operasyonlara hız verilmiş, terör zanlılarının yargılanması için askeri mahkemeler kurulmuş altı yıl aradan sonra idam cezaları infaz edilmeye edilmeye başlanmıştı.

Okulun duvarlarından atlayarak içeri giren militanlar öğretmen ve öğrencileri öldürmüştü. Peşaver'deki bir askeri kampın yanında yer alan okulun öğrencilerinin çoğu askeri personelin çocuklarıydı. Afganistan sınırını yakınlarındaki Peşaver son 10 yılda büyük saldırılara sahne oldu.