Palmira'da katliam: Cesetleri sokakta sergilediler

Palmira'da katliam: Cesetleri sokakta sergilediler
Palmira'da katliam: Cesetleri sokakta sergilediler
IŞİD'in antik Palmira kentini ele geçirdikten sonra yaptığı katliamın ayrıntıları netleşiyor. Örgütün, çok sayıda erkeği başlarını keserek infaz ettiği ve cesetlerin 3 gün boyunca sokakta 'sergilendiği' ortaya çıktı.

RADİKAL - IŞİD'in kanlı çatışmaların ardından ele geçirdiği Tedmur (Palmira) kentinde yaptığı katliamın boyutları ortaya çıkıyor. Independent'ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, katliamdan sağ kurtulan Palmiralılarla görüştü.

Şans eseri Şam'da bir eğitimde olan petrol mühendisi Ahmed, IŞİD'in Palmira'ya girdiğinde kimseyi evlerinden çıkartmadığını söylüyor. Ahmed, kardeşinin daha sonra evinden çıkarak sokaklarda infaz edilmiş cesetlerin fotoğraflarını çektiğini ve telefondan gönderdiği fotoğraflarda yer alan cesetlerin hepsinin başı kesik ve erkek olduğunu belirtti. Ahmed, IŞİD'in cesetleri 3 gün boyunca sokaklarda bıraktığını da sözlerine ekledi. Örgüt, cesetlerin izinsiz alınmasını ya da defnedilmesini yasaklamıştı.

IŞİD, Palmira'dan ilk görüntüleri yayınladı

HEMŞİRELERİ DE KATLETTİLER

Ahmed, ailesinin aktarımına göre, evlerine biri Afgan, diğeri de muhtemelen Tunuslu iki IŞİD'linin geldiğini söyledi. IŞİD'liler, 3 kadın hemşireyi katletti. Birisi kendi evinde, diğeri amcasının evinde ve üçüncüsü de sokakta katledilen bu hemşirelerin " Suriye ordusuna yardım ettikleri" gerekçesiyle öldürüldüğü tahmin ediliyor. Bazıları hemşirelerin de başlarının kesildiğini söylerken, diğerleri hemşirelerin başlarına sıkılan kurşunlarla infaz edildiğini belirtiyor.

'Fetih Ordusu' Eriha'yı ele geçirdi

IŞİD'in petrol sahasında çalışan çok sayıda işçiyi de katlettiği gelen bilgiler arasında.

'İran Suriye'ye 15 bin savaşçı gönderdi'

IŞİD'in işkence yaptığı çocuk yaşadıklarını anlattı