Palmira'daki yıkımı izleyen arkeolog yaşadıklarını anlattı

Palmira'daki yıkımı izleyen arkeolog yaşadıklarını anlattı
Palmira'daki yıkımı izleyen arkeolog yaşadıklarını anlattı
Palmira'da IŞİD'in gerçekleştirdiği yıkımları izleyen arkeolog, yaşadıklarını Middle East Eye'a anlattı.

RADİKAL – IŞİD’in Mayıs’ta ele geçirdiği Suriye ’nin Palmira antik kentindeki yıkıma şahit olan arkeolog Milad, yaşadıklarını anlattı. ‘Çölün Gelini’ olarak bilinen ve kültür mirası listesinde bulunan Palmira’daki Bel ve Baalşamin tapınaklarının IŞİD tarafından havaya uçurulma anını izlediğini belirten Milad, olay anında kentten dört kilometre uzakta olduğunu söyledi.

Middle East Eye’dan Peter Oborne’un haberine göre, Halep Üniversitesi’nin arkeoloji bölümünden mezun olan ve daha sonra orduya katılan Teğmen Milad’ın emrinde yaklaşık 12 asker bulunuyor. Bel ve Baalşamin’in yanı sıra üç türbenin de patlama anını gördüğünü belirten Milad, “Patlamayı duyduk ve gördük – ses çok yüksekti. Tarihimizi öldürüyorlar; kültürümüzü öldürüyorlar; ailelerimizi öldürüyorlar. IŞİD canavar” ifadesini kullandı. Teğmen Milad, orduya katılmadan ve IŞİD bölgeyi ele geçirmeden önce Bel tapınağının kazı çalışmalarına katıldığını da açıkladı.

IŞİD Palmira'daki Bel Tapınağı'nı havaya uçurdu

‘ESAD’A HER GÜN AYRILMASINI SÖYLEDİM’

Öte yandan, Osborne’un konuştuğu ismini vermek istemeyen bir general, 40 yılını Palmira’nın restorasyonuyla geçiren ve geçen ay IŞİD militanları tarafından öldürülen arkeolog Halid Esad’ın kendisinin yakın arkadaşı olduğunu söyledi. General, Esad’la her gün konuştuğunu ve güvenliği için kentten ayrılması gerektiği yönünde tavsiye verdiğini belirtti. General, “O da Palmira kadar eski ve antikti; Palmira’nın bir parçasıydı. Ona, ‘Tapınaktan ayrılmalısın’ dedim. O bana, ‘Kimse bana zarar vermeyecek, ben nötr bir adamım. Yalnızca Suriye’nin mirasıyla ilgileniyorum’ dedi” sözleriyle Esad’la konuşmasını anlattı.

Uydu görüntüleri Palmira'daki yıkımı ortaya çıkardı

Antik Palmira kenti sorumlu arkeoloğu öldürüldü

IŞİD Palmira'daki tapınağı havaya uçurdu

IŞİD tarihi mezar kulelerini havaya uçurdu!

Esad: Suriye'deki teröristler, İsrail'in hava saldırılarından tehlikeli