Pamuk'tan Esad'a 'iktidarı bırak' çağrısı

Pamuk'tan Esad'a 'iktidarı bırak' çağrısı
Pamuk'tan Esad'a 'iktidarı bırak' çağrısı
Orhan Pamuk ve farklı ülkelerden beş yazar Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bir mektup yazarak, "İstifa etmezsen ya Kaddafi gibi olursun ya da kendini hücrede bulursun" dedi.

Radikal.com.tr - Orhan Pamuk’un da aralarında bulunduğu dünyaca ünlü altı yazar ve aydın, Suriye lideri Beşşar Esad'a açık bir mektup göndererek, "İstifa et, yoksa sonun Saddam ve Kaddafi gibi olacak" uyarısında bulundu.

NTV’den Kayhan Karaca’nın haberine göre, Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, İsrailli yazar David Grossman, İtalyan yazar Claudio Magris, Cezayirli yazar Bualem Sansal, Alman yazar Martin Walser ve Alman kökenli Fransız siyaset ve toplum bilimcisi Alfred Grosser imzasıyla Fransız Liberation gazetesinde bu sabah bir mektup yayınlandı. Mektupta Beşşar Esad'a, "Suriye halkını kurtarması için istifa etmesi” ve “çatışmakta olan tarafları BM çatısı altında müzakereye davet etmesi” için çağrıda bulunuldu.


'İKTİDARI BIRAKIN YOKSA…'


Mektupta, "Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih gibi ailenizle beraber gidişinizi müzakere edebilirsiniz. Ruslar ve Çinliler sizi misafir etmeyi kabul etmezlerse Cezayir'e gidin. Cezayirliler bellek sahibi insanlardır. Kahramanları emir Abdülkadir'e Suriye'nin kucak açtığını unutmadılar. Emir Abdülkadir Fransa tarafından yenildiğinde dostu haline gelen 3'üncü Napolyon tarafından Suriye'ye gidip yerleşmesine izin verilmiş, Fransız sömürgesinden kaçan binlerce Cezayirli de kendisiyle birlikte oraya gitmişti" ifadelerine yer verildi. İstifanın, "Esad'ın kendisi, ailesi, dostları, bölge ve dünya için tek gerçek çözüm yolu" olduğu görüşünün dile getirildiği mektupta, "İstifa dışında ne yazık ki sizi ve ailenizi bekleyen tek yol var: Saddam Hüseyin veya Kaddafi gibi ölüm. Ya da La Haye'de mikropsuz bir hücrede ömür boyu hapis" ifadeleri kullanıldı.

'RUSYA VE ÇİN'E DİKKAT ET!’


Suriye konusunda "büyük devletlerin" hesaplarını, Birleşmiş Milletler'in ise "tereddütlerini" eleştiren aydın ve yazarlar, Esad'a kendisini şimdilik destekleyen Rusya ve Çin'e fazla güvenmemesi tavsiyesinde de bulundular.