Papa: Çocuk sahibi olmama tercihi bencilliktir

Papa: Çocuk sahibi olmama tercihi bencilliktir
Papa: Çocuk sahibi olmama tercihi bencilliktir
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Aziz Petrus Meydanı'nda yaptığı konuşmada, 'Çocuğu bir yük ve risk olarak gören toplumlar depresiftir' dedi ve 'Çocuk sahibi olmama tercihi bencilliktir' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Son haftalarda yaptığı sıra dışı açıklamalarla gündemden düşmeyen Katoliklerin lideri Papa Franciscus, çocuk yapmak istemeyenleri bencillikle suçlarken, çocuk sahibi olmayı bir yük ve risk olarak gören toplumları da “depresif” olarak niteledi.

Aziz Petrus Meydanı’nda binlerce kişiye hitap eden Papa, çocuk yapmanın kutsallığına değinerek, “Çocuklarla kuşatılmayı sevmeyen, onları özellikle endişe kaynağı, yük ve risk olarak gören bir toplum, depresif bir toplumdur. O zaman bir şeyler yolunda gitmiyordur” dedi.

Papa'dan çocuğa şaplağa onay


KENDİ AİLESİNDEN ÖRNEK VERDİ

“Çocuklar, ailenin neşesidir” diyen Papa, “ Avrupa ’daki birçok toplumu düşünelim: bunlar depresif toplumlardır, çünkü çocuk istemiyorlar, çocukları yok, doğum oranı yüzde 1’e bile ulaşmıyor. Çocuk sahibi olmama tercihi bencilliktir” diye sözlerini sürdürdü.

Her bir çocuğun ailesi için farklı anlam ifade ettiğini belirten 78 yaşındaki ruhani lider, “Mesela biz 5 kardeştik ve anneme hangimizi daha çok sevdiğini sorardık. O da, ‘Bir elin parmakları gibi 5 çocuğum var. Bir parmağıma zarar verseler bu canımı acıtır, diğerine verseler o da acıtır. 5 parmağım da acır. Hepiniz benim çocuğumsunuz, ama bir elin parmakları gibi birbirinizden farklısınız da’. İşte aile budur. Bir çocuğu güzel ya da şöyle böyle olduğu, benim gibi düşündüğü ve benim arzularımın ete kemiğe bürünmüş hali olduğu için değil, çocuğunuz olduğu için seversiniz” diye ailesinden bir örnekle konuşmasına devam etti.

Papa, kiliseden dışlanan trans bireyle görüştü

Papa, küçük çocuğun 'seks işçisi' sorusunu yanıtlayamadı


'İDEAL SAYI 3 DEMİŞTİ'

Papa, yaşamın çoğaldıkça enerji kazandığını ve yenilendiğini de ifade ederek, “Çocuk yapmak fakirleştirmez, aksine zenginleştirir” dedi.

Papa: Tavşanlar gibi çocuk yapmayın, ideal sayı 3


Geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, tavşanlar gibi çok çocuk doğurmanın doğru olmadığını söyleyen Papa, ideal çocuk sayısının ise 3 olduğuna işaret etmişti. (Esma Çakır/ DHA)

Charlie Hebdo Genel Yayın Yönetmeni'nden Papa açıklaması


  ETİKETLER:

  Charlie Hebdo

  ,

  Yayın

  ,

  Çocuk

  ,

  Aile

  ,

  Avrupa

  ,

  Seks

  ,

  toplum

  ,

  zaman

  ,

  Papa

  ,

  Enerji