Papa Francis: Büyük Patlama ve evrim gerçektir

Papa Francis: Büyük Patlama ve evrim gerçektir
Papa Francis: Büyük Patlama ve evrim gerçektir
Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Francis, "Tanrı elinde sihirli değneği olan bir sihirbaz değildir" dedi ve ekledi: Evrim ve Büyük Patlama gerçektir.

İngiltere ’nin saygın gazetelerinden The Independent’ın yazarı Adam Withnall’ın haberine göre Papa Francis, tek tanrılı dinlerdeki yaratılış inancıyla evrim teorisinin birbiriyle çelişmediğini, hatta birbirlerini tamamladığını söyledi.

Vatikan'daki Papalık Bilim Akademisi'nde yaptığı konuşmada Büyük Patlama 'nın (Big Bang) yaratılış kavramına ters düşmediğini ifade eden Papa, " İncil’de yaratılışı okuduğumuzda, Tanrı’nın elinde sihirli bir çubukla her şeyi yapabildiğini düşünme riski var. Oysa durum böyle değil. Evrim teorisi de evrimleşen varlıkların yaratılmış olmaları ön koşulunu gerektiriyor" dedi.

Elton John: Papa benim kahramanım

'EVRİM VE YARATILIŞ ÇELİŞKİLİ DEĞİL'

Sözlerine devam eden Papa, “Tanrı insanları yarattı ve nihai bütünlüklerine erişebilmeleri için, her birine bahşettiği iç kurallar çerçevesinde onları serbest bıraktı. Doğada evrim, yaratılış kavramıyla çelişkili değil. Çünkü evrim, evrimleşen varlıkların yaratılmış olmasını gerektirir” diye konuştu.

Papa, Büyük Patlama ve sonrasında gelişen sürecin tesadüf değil ilahi irade olduğunu da sözlerine ekleyerek, “ Bugün dünyanın başlangıcı sayılan büyük patlama da ilahi bir yaratıcının müdahalesiyle çelişmiyor, bundan ziyade böyle bir müdahaleyi gerektiriyor” diye konuştu.


  ETİKETLER:

  İngiltere

  ,

  Elton John

  ,

  patlama

  ,

  Bugün

  ,

  Bilim

  ,

  Papa