Papa: Güçsüzlerle yoksulları koruyun

Papa: Güçsüzlerle yoksulları koruyun
Papa: Güçsüzlerle yoksulları koruyun
Katolik âleminin yeni ruhani lideri Papa Francis dün Vatikan'da aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 132 ülke temsilcisinin katıldığı törenle resmen göreve başladı. Yerel saatle 09.30'da başlayan resmi papalık ayinini, farklı ülkelerden Vatikan'a akan 350 bine yakın kişi izledi...

Katolik âleminin yeni ruhani lideri Papa Francis dün Vatikan’da aralarında Türkiye ’nin de bulunduğu 132 ülke temsilcisinin katıldığı törenle resmen göreve başladı. Yerel saatle 09.30’da başlayan resmi papalık ayinini, farklı ülkelerden Vatikan’a akan 350 bine yakın kişi izledi. 

‘Papamobile binmedi’ 

Aziz Petrus Meydanı’na ‘Papamobil’ aracı yerine üstü açık başka bir araçla gelen Papa’nın halkı selamlamak için sık sık durması ve bir bebeği sevmesi dikkat çekti. Aziz Petrus Bazilikası’ndaki ayinin başında gerçekleştirilen ritüellerden en dikkat çekeni Kardinaller Meclisi Dekanı Angelo Sodano’nun, Francis’e ‘papalık yüzüğü’ olarak bilinen ‘Balıkçı Yüzüğü’nü takması oldu. Papa İtalyanca konuştuğu vaazında ise sadece Katoliklere değil tüm insanlığa seslenip seçilmesinden sonra yaptığı ‘balkon konuşması’nda olduğu gibi sevgi ve merhamet konularını öne çıkardı.
Vaazıyla Vatikan’da izleyeceği ‘yol haritasının’ ipuçlarını da veren Papa, ‘toplumun en zayıf insanlarına yardım eli uzatmanın erdemlerine’ değinip güçsüzlerle yoksulların korunması çağrısında bulunurken, “Yıkım ve ölüm alametlerinin, bu dünyanın ilerleyişine eşlik etmesine izin vermeyin” ifadelerini kullandı.
Bir papanın, güçsüz ve yoksullar başta olmak üzere Tanrı’nın yarattığı tüm insanları şefkatle kucaklaması gerektiğini belirten Francis, sık sık alkışlar ve ‘Çok yaşa Papa’ sloganıyla kesilen vaazında, ‘Tanrı’nın yarattığı kâinat, çevre ve insanlığın korunması’ mesajını verdi: “Gerçek güç hizmettir, emektir. Şefkat ve iyilikten kopmayın. Bugün bu kadar karanlığın arasında umut ışığı görmeye ve başkalarına umut veren kadın ve erkekler olmaya ihtiyacımız var. Tanrı’nın yarattığı her erkek ve kadının korunmasına, umudun ufkunun genişletilmesine ve ışığın kara bulutlar ardından süzülmesine izin vermeliyiz.” Papa, ayin sonrası ülke temsilcileriyle bir araya geldi.

Patrik 959 yıl sonra Papa ayininde

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un törene katılımıyla 1054’te ayrılan Katolik ve Ortodoks kiliseleri arasında tarihi adım atıldı. Tören öncesi konuşan Bartholomeos, İstanbul Patriği’nin ilk kez bu törende Patrikhane’yi temsil edeceğine dikkat çekti: “İçimden geldi, seve seve gitmek istedim. Meclisimizin de kararıyla seyahate çıktım. Gelişmekteki ilişkilerimizin altını çizmek istiyorum. Umarız ilişkiler pekişecek.” Törene Ermeni Patrikhanesi Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan da katıldı.