Papa, kiliseden dışlanan trans bireyle görüştü

Papa, kiliseden dışlanan trans bireyle görüştü
Papa, kiliseden dışlanan trans bireyle görüştü
Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa Franciscus, daha önce kendisinden yardım isteyen bir trans birey ve kız arkadaşıyla görüştü, ancak görüşmenin detayları açıklanmadı.

RADİKAL - Katolik Kilisesi'nin lideri Papa Franciscus, kilisenin kendisine karşı tutumundan şikayetçi olan bir trans birey ve kız arkadaşı ile görüştü. İtalyan basınında yer alan haberlere göre, cinsiyet değiştirerek erkek olan 48 yaşındaki İspanyol Diego Neria Lejarraga ile sevgilisi cumartesi günü Papa tarafından kabul edildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Papa'nın ikamet ettiği Santa Marta Konuk Evi'nde yapılan görüşmeyle ilgili olarak Vatikan'dan açıklama gelmedi. Ancak İtalyan basınının İspanyol Hoy gazetesini kaynak göstererek verdiği haberlere göre, Lejarraga birkaç ay önce Papa'ya bir mektup yazarak Kilise'nin kendisini dışladığından şikayet etmişti.

Papa, küçük çocuğun 'seks işçisi' sorusunu yanıtlayamadı


PAPA'DAN YARDIM İSTEMİŞTİ

İspanya 'nın Plasencia kentinde yaşayan Lejarraga, Papa'ya mektubunda kendisinin inançlı bir Katolik olduğunu ancak cinsiyet değiştirme operasyonunun ardından kilise yetkilileri tarafından kötü muamele gördüğünü söylemişti. Bir papazın kendisine "şeytanın kızı" dediğini de aktaran Lejarraga, Papa'dan yardım istemişti.

Papa Franciscus da mektubu aldıktan sonra geçen ay Lejarraga'yı iki kez telefonla aradı. Geçen cumartesi günü de Papa, Lejarraga ile kız arkadaşıyla Vatikan'da özel bir görüşme gerçekleştirdi.

Cameron'dan Papa'ya Charlie Hebdo eleştirisi

Uçak pistten çıktı, Papa ziyaretini yarıda kesti

'BEN KİMİM Kİ BİR EŞCİNSELİ YARGILAYAYIM'

Papa, geçmişte insanların cinsel kimlikleri nedeniyle dışlanmasına karşı çıkmış, "Ben kimim ki bir eşcinseli yargılayayım" demişti.

Papa'nın isteğiyle geçen ekim ayında toplanan Olağanüstü Piskoposlar Sinodu da ilk raporunda "Eşcinsellerin Hıristiyan cemaatine sunabilecekleri yetenekleri ve özellikleri var. Biz bu insanları kucaklayabilecek miyiz, onlara cemaatlerimizde kardeşçe bir yer verebilecek miyiz? Onlar çoğunlukla kendilerini kucaklayan bir ev gibi bir Kilise bulmayı umuyorlar" ifadelerine yer vermişti. Ancak Sinod'da yapılan oylamada bu "eşcinsel açılımı" destek bulmamıştı.

Papa: Tavşanlar gibi çocuk yapmayın, ideal sayı 3

Papa'dan Charlie Hebdo açıklaması