Papa: Kilise'nin korkmadan konuşma özgürlüğü olmalı

Papa: Kilise'nin korkmadan konuşma özgürlüğü olmalı
Papa: Kilise'nin korkmadan konuşma özgürlüğü olmalı
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Kilise'nin yolunun samimiyetten geçtiğini belirterek, cesurca ve korkmadan konuşma özgürlüğüne sahip olmaları gerektiğini söyledi.

RADİKAL - Papa Franciscus, ikamet ettiği Azize Marta Konukevi’nin şapelinde, her sabah olduğu gibi bu sabah erken saatte de Vatikan çalışanları ve özel konuklarıyla birlikte dua etti. Vatikan Radyosu’nda yer alan habere göre Papa burada yaptığı konuşmada İncil’den alıntılar yaparken, Hz. İsa'ya inançları nedeniyle esir alınan ve kötü muamele yapılan İsa’nın 12 havarisinden Yuhanna ve Simun’un (Petrus) “Gördüğümüz ve duyduklarımız karşısında sessiz kalamayız” sözlerini hatırlattı.

Bugün bile Kilise’nin mesajı, samimiyet yolunun mesajıdır, Hristiyan’ın cesaret yoludur ” diyen Papa, “Bu iki basit örnek (Yuhanna ve Simun) eğitimleri olmadan, cesurca davrandılar. Cesaret, ‘samimiyet’, ‘konuşma özgürlüğü’ ve ‘korkmadan bir şeyleri söylemek’ demektir. Bu, orijinalinde birçok anlamı olan bir kelimedir. Hristiyan’ın cesaret yolu, Kutsal Ruh’un bir lütfudur” ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Vatikan Büyükelçisi döndü

CEVAP OLARAK ALGILANDI

İtalyan Il Fatto Quotidiano gazetesi ve bazı haber siteleri, bu sözlerle Papa’nın dolaylı yoldan Türkiye’ye cevap verdiği yorumunu yaptı.

Ermenistan Dışişleri Bakanı: Türkiye başka bir dilden anlamıyor

Papa Franciscus’nun, Vatikan’da dün yaptığı ayin sırasında, 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermeni toplumuna yapıldığına ilişkin ifadeleri Vatikan ve Türkiye arasında diplomatik krize neden olmuştu. (Esma Çakır/DHA) 

Sarkisyan: Papa'nın sözleri Türk halkının kalbine dokunacaktır

'Soykırım' dış basında nasıl görüldü?