Papa: Müslüman Türkiye AB'ye katılmamalı

Papa: Müslüman Türkiye AB'ye katılmamalı
Papa: Müslüman Türkiye AB'ye katılmamalı
İngiliz Guardian gazetesi, Wikileaks'in ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmalarıyla ilgili gizli belgelerini yayımlayan basın kuruluşları arasında yer alıyor.

Gazete , 2004 yılında Joseph Ratzinger'in (Papa 16. Benediktus) papa olmadan önce, Vatikan'ın konuya ilişkin tarafsız olmasına karşın, Müslüman bir ülkenin AB 'ye katılımına karşı çıktığını söylediğini bildirdi.

Vatikan'daki Yabancı Devletlerle İlişkiler Sekretaryası Müsteşarı Piskopos Pietro Parolin'in, Amerikalı diplomatlara Ratzinger'in yorumunun kendi yorumu olduğunu, Vatikan'ın resmi görüşünü yansıtmadığını söylediğinin ortaya çıktığı kaydedildi. Guardian'ın haberinde, "Amerikalı diplomat, Ratzinger'in Müslüman bir ülkeyi AB'ye almanın, Avrupa'nın Hristiyan kurumlarını zayıflatacağına inandığını kaydediyor" denildi.

2006'DA FİKRİ DEĞİŞTİ 
Ancak 2006 yılına gelindiğinde, artık papa olan Ratzinger'in görüşlerinde değişiklik olduğuna dikkati çeken gazete, Papa'nın Amerikalı diplomatlara, "Vatikan katılıma açıktır ve Türkiye 'nin Avrupa'daki yerini almak için AB'nin Kopenhag kriterlerini karşılaması gerekmektedir" dediği aktarıldı.

Gazete, Papa 16. Benediktus'un Wikileaks'in yayımladığı belgede yer alan şu ifadelerine de yer verdi: "Korkulardan biri, Türkiye'nin dini özgürlükler konusunda gerekli ilerlemeyi yapmadan AB'ye girmesidir. Parolin, AB üyelerinin ve ABD 'nin bu konularda Türk hükümetine baskı yapacağında ısrar ediyor."