Papa: Öfke, diyalog kurmayı bilmemenin işaretidir

Papa: Öfke, diyalog kurmayı bilmemenin işaretidir
Papa: Öfke, diyalog kurmayı bilmemenin işaretidir
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, bu sabah katıldığı bir ayinde 'Öfke ve susturma isteği, bir insanın diyalog kurmayı bilmediğinin, açık fikirli olmadığının işaretidir' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Franciscus, bu sabah katıldığı bir ayinde, "Öfke ve susturma isteği, bir insanın diyalog kurmayı bilmediğinin, açık fikirli olmadığının işaretidir" dedi. Papa konuşmasında Türkiye 'nin adını zikretmese de İtalyan basını bu sözlerin hedefinde Türk yetkililerin olduğu izleniminin doğduğunu yazdı.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Papa, selefi Emerit Papa 16. Benediktus'un 88. doğum günü için bu sabah bir ayin düzenledi ve buradaki konuşmasında "diyaloğa girmeyenlerin Tanrı'ya itaat etmediğini" de söyledi.

Vatikan'dan Papa'nın 'soykırım' ifadeleriyle ilgili açıklama

'SUSTURMAK İSTEYENLERİN ÖFKESİ'

La Repubblica, Papa'nın geçen pazar günü düzenlediği "Ermeni şehitliğinin 100. yılı" ayininde "soykırım" sözcüğünü kullanmasının Türk yetkilileri kızdırdığını hatırlattı ve "Doğrudan bir referans vermese de Papa'nın sözleri, Türkiye'den siyasi ve dini yetkililerin tepkilerine yönelik bir yorum gibi görünüyor" diye yazdı.

La Repubblica gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, "Açık ki, 'susturmak isteyenlerin öfkesi' ifadesi, özellikle geçen salı günü Papa Franciscus'un çıkışını 'kınayan' ve kendisini 'bu yanlışa bir daha düşmemeye' davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kullanılan tona yönelik" denildi.

CHP lideri: 1915 için arşivleri açalım

MAHÇUPYAN'DAN BAHSEDİLDİ 

Gazete ayrıca, Etyen Mahçupyan'ın "Bosna ve Afrika’da yaşananların soykırım olduğu kabul edilirken 1915’te Ermenilere yapılanlara soykırım dememek imkansız" şeklindeki sözlerinin ardından Başbakanlık Başdanışmanı görevinden ayrıldığını da yazdı ve "Bir Türk başbakana danışmanlık yapan ilk Ermeni olan Mahçupyan, tarihi gerçeklik uğruna görevi bıraktı" dedi.

Economist: Türkler Ermeniler ile ilişkilerini düzeltmeli

Mahçupyan artık 'resmi' danışman değil