'Papa öperken bulaşıcı olmadığını bilmiyordu'

'Papa öperken bulaşıcı olmadığını bilmiyordu'
'Papa öperken bulaşıcı olmadığını bilmiyordu'
Geçtiğimiz günlerde Papa Francesco'nun öptüğü görüntülerle hafızalara kazınan tüm yüzü ve vücudu tümörlerle kaplı 53 yaşındaki Vinicia Riva İngiliz Daily Mail gazetesine röportaj verdi.

İtalya’nın kuzeyindeki Vicenza şehrinde yaşayan Riva o anı, “Kalbim o kadar hızlı çarpıyordu ki öleceğimi sandım” diyerek anlattı. Vatikan'ın San Pietro Meydanı’ndaki geleneksel Çarşamba ayininde Papa Francesco’nun sarılarak öptüğü Riva, kalıtsal bir rahatsızlık olan nörofibromatozis hastası. Sinir tümörü olarak da bilinen bu hastalık Riva’ya ve kız kardeşine annesinden geçmiş.
Papa’nın kendisine sarıldığı anları “cennette gibiydim” diye anlatan Riva, “Beni kucaklamadan önce düşünmedi bile. Hastalığım bulaşıcı değil ancak o bunu bilmiyordu. Tek bir söz söylemeden beni bağrına bastı. O an kalbim vücudumdan ayrılmış gibi hissettim” dedi. 
Riva bugüne kadar kalp, boğaz ve gözlerinden sayısız ameliyat geçirmiş. Hastalığının sonucu olarak nefes darlığı yaşayan Riva, vücudunda sürekli oluşan açık yaralar nedeniyle acı çektiğini ve her sabah uyandığında tişörtünün kan içinde olduğunu anlatıyor. Riva’nın birlikte yaşadığı 48 yaşındaki kız kardeşi Morena da aynı hastalığı taşıyor ancak şikayetleri abisinden daha hafif. Anneleri Rosalia genetik olarak hastalığın taşıyıcısı olsa da doğum yapana kadar hiçbir belirti göstermemiş. Çocuk sahibi olduktan sonra semptomları göstermeye başlayan kadın 81 yaşında durumu ağırlaştığı için hayatını kaybetmiş.


  ETİKETLER:

  İtalya

  ,

  Sabah

  ,

  Çocuk

  ,

  Kız

  ,

  Kadın

  ,

  Kalp

  ,

  Papa

  ,

  çarşamba