'Papa Roma'da çok yalnızdı'

'Papa Roma'da çok yalnızdı'
'Papa Roma'da çok yalnızdı'

28 Şubat tan sonra Mater Ecclesia manastırına yerleşecek olan Papa, manastır hazırlanana ve yeni papa seçilene dek Vatikan ın Castel Gandolfo (resimde

Papa 16. Benediktus’un ‘ilerleyen yaşı’ nedeniyle 28 Şubat’ta görevi bırakacağını açıklaması komploları da beraberinde getirdi. 598 yıldır ilk kez bir papanın kendi isteğiyle görevden ayrılması, 16. Benediktus’un memleketi Almanya’da bir numaralı gündem. Bild, “Özgür iradeyle mi ayrıldı, komploya mı kurban gitti” başlıklı haberinde, Papa’nın son 1 yılda büyük baskılarla karşılaştığına dikkat çekti. Papa’nın, ofisinden çalınan gizli belgelerin basına sızdırılmasına ilişkin Ocak 2012’de patlak veren Vatileaks skandalında, özel uşağı Paolo Gabriele dahil en yakınlarının ihanetine uğradığı yorumu yapan gazete , “Bu belgelerle Papa’ya baskı yapılmış olabilir” iddiasında bulundu. Bild ayrıca Şubat 2012’de Palermo Başpiskoposu Kardinal Paolo Romeo’nun Kasım 2011’deki Çin ziyaretindeki bazı görüşmelerinde dile getirdiği “Papa 12 ay içinde ölecek” açıklamasını da anımsattı. Romeo’nun bu sözlerinin basına sızmasında Papa ile Vatikan Devlet Sekreteri (Başbakan) Tarciso Bertone arasındaki anlaşmazlığın etkili olduğu yorumu yapılmıştı. Bild Vatikan’daki kara para aklama skandalına da atıf yaptı. Papa’ya kilisedeki yolsuzlukları aktarıp bir tür ‘Temiz Eller’ operasyonu yapan Başpiskopos Carlo Maria Vigano’nun yine Bertone tarafından Washington’a Papalık temsilcisi atandığı hatırlatıldı. O dönemde Papa’ya kıyasla ‘siyaset oyunları ve para işleriyle’ daha çok ilgili plan Bertone’nin giderek güçlenmesinin kardinalleri ‘kızdırdığı’ haberleri de çıkmıştı.

Kalp pili yenilendi
İtalyan Il Sole 24 Ore gazetesi de, 16. Benediktus’un ‘son üç ay içinde kalp pilinin yenilenmesi için ameliyat geçirdiğini’ iddia etti. Haberde, “Ameliyat iyi geçse de Papa kiliseyi yönetmeye devam edip etmemeyi düşünmeye başladı” denildi. BBC ise Papa’nın Almanya’daki yakınlarına sık sık Vatikan’da çok yalnızlık çektiği ve kimseye güvenemediğinden dert yandığı belirtildi.
Bir iddia da Vatikan’ın resmi yayın organı Osservatore Romano gazetesi müdürü Giovanni Maria Vian’dan geldi: “Papa, görevi bırakma kararını 2012 Mart sonlarındaki Meksika ve Küba ziyareti sonrası aldı. Ama kimsenin kendisini engellememesi için gizli tuttu.” Bu arada kardeşi Georg Ratzinger, Papa’nın halefinin seçilmesi sürecine müdahil olmayacağını söyledi: İhtiyaç duyulursa halefine desteğini sunacak.”