Papa: Saraybosna Avrupa'nın Kudüs'ü

Papa: Saraybosna Avrupa'nın Kudüs'ü
Papa: Saraybosna Avrupa'nın Kudüs'ü
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Bosna Hersek ziyaretinde, 'Saraybosna Avrupa'nın Kudüs'ü' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile bir araya geldi. Papa Franciscus, "Geçen yüzyılda kanlı çatışmaların yaşandığı, bugünse yeniden barış ve diyaloğun hakim olduğu bir şehirde bulunmaktan dolayı mutluyum. Bosna Hersek ve Saraybosna'nın tüm dünyada ve Avrupa 'da özel bir yeri var. Yol üzerinde sinagog, kilise ve camilerle karşılaşıyorsunuz. İşte bu yüzden Saraybosna, 'Avrupa'nın Kudüs'ü' olarak adlandırılmaktadır" dedi. 

Papa Franciscus, Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki temasları kapsamında, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile bir araya geldi.  Cumhurbaşkanlığı önünde, Devlet Başkanlığı Konseyi Mladen İvaniç tarafından askeri törenle karşılanan Papa Franciscus, burada kendisini görmek isteyen vatandaşları da selamladı.

'KARDEŞÇE YAŞIYORLAR'

Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Hırvat üyesi Dragan Çoviç ve Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç'in de katıldığı toplantının ardından, Papa Franciscus ve Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı İvaniç ortak basın toplantısı düzenledi.

Papa Franciscus, buradaki konuşmasında, geçen yüzyılda kanlı çatışmaların yaşandığı, bugünse yeniden barış ve diyaloğun hakim olduğu bir şehirde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Bosna Hersek ve Saraybosna'nın tüm dünyada ve Avrupa'da özel bir yeri olduğunu söyledi. Yüzyıllar boyunca bu topraklarda farklı etnik ve dini kökene sahip insanların bir arada yaşadığını aktaran Papa Franciscus, bu süreçte her topluluğun kendi geleneğini sürdürdüğünü, kardeşçe yaşadığını kaydetti.

'SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDE OLMALIYIZ'

Papa Franciscus, ülkedeki farklılıkların Saraybosna'nın mimarisinde de görülebildiğini belirterek, "Yol üzerinde sinagog, kilise ve camilerle karşılaşıyorsunuz. İşte bu yüzden Saraybosna, 'Avrupa'nın Kudüs'ü' olarak adlandırılmaktadır" şeklinde konuştu. Saraybosna'nın aynı zamanda kültür , ulus ve dinlerin dönüm noktasını temsil ettiğini vurgulayan Papa Franciscus, bunun, geçmişin ışığında yeni, sağlam köprüler inşa edilmesini sağladığını ifade etti.

Papa Franciscus, "Ortak bir dil yaratabilmek adına birbirimizi tanımalı ve sürekli iletişim halinde olmalıyız. Bu diyaloğun kurulabilmesinin temeli sabır ve güvendir. Birey, aile ve toplumların kendi geleneklerini ve kültürlerini yaşamaya izin vermek ve iyi olanlarını örnek almaktır. Bu şekilde geçmişin yaralarını iyileştirip geleceğe umutla yürüyebilir ve toplumların yaşadığı problemleri yüreğimizde hissedip birlik olabiliriz" diye konuştu.

' ÜLKE SINIRLARINI AŞIYOR'

Saraybosna'ya barış ve diyalog temsilcisi olarak geldiğini söyleyen Papa Franciscus, Bosna Hersek'teki gelişimi görmekten dolayı mutlu olduğunu kaydetti. Papa Franciscus, Bosna Hersek'teki Hırvat, Sırp ve Boşnaklar arasındaki barış ve uyumun, ayrıca Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlar arasındaki kardeşlik ilişkilerinin öneminin ülke sınırlarını aştığını vurguladı. (AA)