Papa suikastinin sembolü otomobil sergileniyor

Papa suikastinin sembolü otomobil sergileniyor
Papa suikastinin sembolü otomobil sergileniyor
Mehmet Ali Ağca'nın suikast girişimine maruz kaldığı sırada Papa II. Jean Paul'un içinde bulunduğu üstü açık beyaz otomobil, 31 yıl sonra Vatikan Müzeleri'nde sergilenmeye başlandı. Müze Müdürü Paolucci, "Bu Türkler için de sembolik bir olay. Söz konusu araba, kutsal bir mirastır" dedi.

Bir ilkbahar günü, 13 Mayıs 1981 tarihinde Aziz Peter Meydanı’nda (St. Pietro), silah sesleri duyulmasının üzerinden 31 yılı aşkın bir süre geçti. Üstü açık beyaz otomobille, meydandaki yaklaşık 10 bin kişiyi selamlayan, katolik aleminin ruhani lideri Papa II. Jean Paul, kalabalığa aldırış etmeyen Mehmet Ali Ağca’nın kurşunlarının hedefindeydi. Meydanda büyük bir infial yaşanırken, elinden ve karnından yaralanan Papa sağ kalmayı başardı. Şüphesiz ki, bu suikast girişimi kadar Papa’nın halkla daha sıcak ilişki kurmak için tercih ettiği üstü açık beyaz araba da tarihe geçti. Bu olayın ardından Papalık araçlarının üzeri, güvenlikli camlarla kaplandı.

VATİKAN GARAJLARINDAN ÇIKARILDI

İşte ’Papamobile’ olarak da bilinen o araba, tam 31 yıldır tutulduğu Vatikan garajlarından çıkarılarak, Vatikan Müzeleri’nin ’Carrozze’ (Araçlar) bölümüne kondu. Acı bir hikayesi olsa da Vatikan tarihine geçmiş diğer motorlu ve atlı arabaların yanında yer aldı

Arabanın müzede sergilenmeye başladığı 16 Ekim ise, 2005 yılında hayatını kaybeden 2. Jean Paul’un Papa seçilmesinin tam 34’ncü yılına denk getirildi.

BU TÜRKLER İÇİN DE SEMBOLİK

Müze yetkilileri, özellikle bu arabayı görmeye gelen turist ve araştırmacıların, hayatın anlamı üzerine düşünmelerini sevketmeyi amaçladıklarını belirtti. Vatikan Müze Müdürü Antonio Paolucci, yaptığı açıklamada, bu arabanın Türkler için de sembolik olduğunu belirterek, "Bildiğiniz üzere Papa 2’nci Jean Paul, çok büyük bir konuma ulaştı. ’Kutsal’ ilan edildi ve şu an bunun bir üst seviyesi olan azizlik yolunda. Bugün 2’nci Jean Paul’un Papa seçilmesinin tam 34’ncü yılı. Ne yazık ki o suikast girişimi sırasında bu arabanın üzerindeydi. Çok sayıda turist ve inananın, bu arabaya ilgi göstermesi memnun edici" diye konuştu.

KUTSAL BİR EMANET

Paolucci, 31 yıldır otomobilin çok iyi saklandığını anlatarak, "Vatikan garajlarında tutulduğu dönemde, paslanmasını önlemek amacıyla özel bakım yapıldı. Bu artık normal bir araç değil, kutsal bir emanettir" diye sözlerini sürdürdü.
Öte yadan, söz konusu arabanın sergilendiği ’araçlar’ bölümünde, en eskisi 800 yıl öncesine dayanan, onlarca Papalık atlı ve motorlu araçları da görülebilir.

AĞCA’YI AFFETMİŞTİ

Polonya kökenli Kardinal Karol Wojtyla, 2’nci Jean Paul adını alarak Papa seçilmesinden yaklaşık 2 buçuk yıl sonra suikast girişimine hedef oldu. Mehmet Ali Ağca’nın Browning marka, 9 mm yarı otomatik tabancasından çıkan 3 kurşundan 2’si Papa’nın vücuduna isabet etti. Elinden ve karnından yaralanan Papa, uzun süren bir ameliyatın ardından olaydan sağ kurtuldu, ancak eski sağlığına hiçbir zaman kavuşamadı. Papa, vurulmasından 4 gün sonra Ağca’yı affettiğini açıkladı. 2’nci Jean Paul, 27 yıl süren görevinin ardından 2005 yılında hayata gözlerini yumdu.

Esma ÇAKIR - DHA