Papa: Suriye'de kardeşler arası kavgaya son verilsin

Papa: Suriye'de kardeşler arası kavgaya son verilsin
Papa: Suriye'de kardeşler arası kavgaya son verilsin
Papa Francesco, Suriye'deki savaş için silahlar sussun mesajı verdi ve barış çağrısında bulundu.

ROMA - Katolik aleminin ruhani lideri Papa Francesco, Suriye ’de ‘kardeşler arasında bir savaş’ yaşandığını belirterek,Silah sesleri sussun” sözleriyle barış davetinde bulundu. Papa, uluslararası toplumu ise, bu trajik durum karşısında daha hassas olmaya ve harekete geçmeye çağırdı. 

Papa Francesco, Pazar günleri gerçekleştirilen Angelus Duası nedeniyle Vatikan’daki Aziz Petrus Meydanı’na bakan çalışma ofisinin penceresinden inananlara seslendi. Konuşmasında kanayan Suriye’de yaşanan drama değinen Arjantinli Papa, burada sonu gelmeyen katliama son verilmesi çağrısında bulundu. “Suriye’de silahlar sussun. Sorunları çözme yolu çatışma olamaz” diyen Papa, büyük bir elem ve endişe içinde Suriye’de yaşananları izlediğini söyledi. 

Sorunların çözümüne diyalog yoluyla ulaşılabileceğini ve ancak bunun gelecek için umut olabileceğinin altını çizen Papa, “Bizim de dehşet verici görüntülerde görebildiğimiz gibi, Suriye’de kardeşler arasındaki savaşta, katliam ve vahşetle birlikte şiddet artıyor. Bu da beni bir kez daha, silah seslerinin susması konusunda sesimi yükseltmeye itiyor” diye konuştu. 

BARIŞ UMUDUNUZU CANLI TUTUN
Papa, bu çatışmanın tüm kurbanları için içtenlikle dua ettiğini belirterek, özellikle çocuklar olmak üzere orada acı çekenlere de, yakınlığını ve dayanışma duygularını ifade ederek, “Barış umudunuzu canlı tutun” diye seslendi. 

Papa Francesco, uluslararası topluma ise, bu trajik durum karşısında daha fazla hassasiyet göstermeleri, Suriye halkına yardımcı olmak ve yıkımlara, ölümlere neden olan savaşa çözüm bulmak için gereken tüm çabayı ortaya koyması konusunda çağrıda bulundu. Suriye’de 2 buçuk yıldır süren iç savaşta, 7 bini çocuk olmak üzere 100 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği, 4 milyon kişinin ise yaşadıkları yeri  terk etmek zorunda kaldığı belirtiliyor. (DHA - ESRA ALUS)


  ETİKETLER:

  Suriye

  ,

  Roma

  ,

  şiddet

  ,

  Çocuk

  ,

  Katolik

  ,

  Pazar

  ,

  bakan

  ,

  Papa

  ,

  silah