Papa Twitter'dan ilk mesajı attı: Kutsuyorum

Papa Twitter'dan ilk mesajı attı: Kutsuyorum
Papa Twitter'dan ilk mesajı attı: Kutsuyorum
Katolik Hristiyan dünyasının ruhani lideri Papa 16. Benediktus, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan söz verdiği gibi ilk mesajını bugün paylaştı

ROMA - Dünya genelinde 1,1 milyar üyesi bulunan Katolik aleminin dini lideri Papa 16. Benediktus, sosyal paylaşım sitesi Twitter ’da merakla beklenen ilk mesajını takipçileriyle paylaştı. Papa, 12.12.12 tarihli mesajında, tüm takipçilerini kutsadı.

Daha hiç mesaj yayınlamadan Twitter’ın en popüler isimleri arasına giren ve yüz binlerce takipçisi olan Papa 16. Benediktus, 8 ayrı dilde yayınlanan “Pontifex” adlı hesabından şu mesajı paylaştı: “Sevgili dostlar, Twitter üzerinden sizinle bir araya geldiğim için sevinçliyim. Cömert tepkiniz için teşekkürler. Hepinizi yürekten kutsuyorum.”


12.12.12 ÇILGINLIĞINA DENK GELDİ


Papa, 3 Aralık’ta açılan hesabı vesilesiyle, yerel saatle 11.35’te, İngilizce, Fransızca, Portekizce, İspanyolca, İtalyanca, Lehçe, Almanca ve Arapça versiyonlarıyla takipçilerine ulaştı. İlk twit’in atılma tarihi ise, özellikle birçok çiftin evlilik için seçtiği 12.12.12 tarihine denk gelmesi dikkat çekti. Papa ilk mesajını, her Çarşamba düzenlenen geleneksel Kabul Günü’nde ve bir tabletten gönderdi.


POLEMİK YAŞAMAMAK İÇİN KİMSEYİ TAKİP ETMEYECEK


Papalık Konseyi Sosyal İletişim Sorumlusu Monsenyör Paul Tighe, Papa’nın kimseyi takip etmeyecek olmasını, “Çünkü Papa sadece görüşlerini ve bilgilerini aktaracak. Birilerini takip ederse, polemik ortamına mahal verilmiş olunur” diye açıklamıştı. Papa’nın bu açılımı, “Kilise ile teknoloji arasındaki buzların erimesi” olarak nitelendirildi.


TWİTTER’DA PAPA GEYİKLERİ, 21 ARALIK GELMEDEN CENNETTEN YER ALALIM


Öte yandan, Papa’nın Twitter dünyasına katılmasının ardından, binlerce kişi bu duruma şakayla karışık yorumlar yaptı. En çok ilgi çeken Twitter yorumları ise şöyle:

“Hocam 21 Aralık gelmeden cennetten uygun ücretli bir yer almak istiyorum. Fiyatta anlaşabilirsek tabii. Haber bekliyorum sizden.”

“Bir sonraki Haçlı Seferleri’nden anında haberdar olmak için @pontifex”

“Twitter’dan günah çıkarabiliyor muyuz?” (dha)