Papa'dan bir son dakika ataması daha

Papa'dan bir son dakika ataması daha
Papa'dan bir son dakika ataması daha
Kara para aklama iddialarıyla gündeme gelen Vatikan Bankası'na geçen hafta yeni başkan atayan Papa, şimdi de bankadaki skandalda adı geçen Monsenyör Balestrero'yu Kolombiya'ya atadı.

ROMA - 28 Şubat 'ta resmen görevinden ’feragat’ edecek olan Papa 16. Benediktus, giderayak Vatikan’da adeta bir temizlik yapıyor. Kara para aklama iddialarıyla gündeme gelen Vatikan Bankası’na geçen hafta yeni başkan atayan Papa, şimdi de bankadaki skandalda adı geçen Monsenyör Balestrero’yu Kolombiya’ya atadı.
Kilisedeki skandalların gölgesinde makamını 6 gün sonra bırakacak olan 16. Benediktus, Papalık Devletlerle İlişkiler Sekreteri Dominique Mamberti’nin yardımcılığını yürüten Monsenyör Ettore Balestrero’nun görev yerini değiştirdi. 16. Benediktus’un Papalık misyonu boyunca önemli görevler edinmiş olan ve söz konusu sekreterlikte ’kilit adam’ olarak addedilen 46 yaşındaki Balestrero, Kolombiya Papalık Devletlerle İlişkiler Temsilciliği’ne atandı. Ondan boşalan konuma ise aynı departmanda danışman olarak görev alan 48 yaşındaki Monsenyör Antonio Camilleri getirildi. 

SÜRGÜN GİBİ
Papa’nın son günlerinde bu önemli atamayı yapması şaşkınlık yaratırken, Vatikan'ı yakından izleyen yorumcular bu durumu, "Monsenyör’ü Roma’dan mümkün olduğunca uzaklaştırma, hatta sürgün" olarak niteledi. 2009’dan beri bu misyonu yürüten Balestrero, son dönemlerde ’Vatikan diplomasisinin yükselen yıldızı’ olarak da anılıyordu. Balestrero, Papa’nın emriyle, Vatikan Bankası olarak da bilinen Diyanet İşleri Enstitüsü’nün (IOR) ve Vatikan’daki finansal yapının şeffaflaştırılması için oluşturulan kurulda görev almıştı. Yine de bankada kara para aklandığının ortaya çıkmasıyla, adı bu skandalla da anılır olmuştu. Balestrero aynı zamanda, Vatikan’da adeta kendi güç birliğini kuran ve 16. Benediktus’la her daim karşı karşıya gelen Vatikan Devlet Sekreteri Tarcisio Bertone’ye de yakınlığıyla biliniyor. Papa, skandal üzerine geçen yıl istifa eden Ettore Gotti Tedeschi’nin yerine IOR’un başkanlığına geçen hafta, Alman hukukçu ve finans danışmanı Ernst Freiherr von Freyberg’i getirmişti. (Esma ÇAKIR/DHA)