Papa'dan çağrı: "Tüketim sarhoşu olmayın"

Papa'dan çağrı: "Tüketim sarhoşu olmayın"
Papa'dan çağrı: "Tüketim sarhoşu olmayın"
Hristiyanlıkta Hz. İsa'nın doğumunun kutlandığı Noel Bayramı, Vatikan'da Katoliklerin ruhani lideri Papa Fransuva'in yönettiği ayin ile kutlandı. Papa tüketim ve hazcılık nedeniyle kendini kaybetmeme çağrısı yaptı.

Aziz Petrus Bazilikası'nda yapılan Noel Ayini, Katolik Kilisesi'ne bağlı monsenyörler, kardinaller ve Papa'nın ayine gelişiyle başladı. Ayinin başında bebek İsa heykelini öpen Papa, ayine katılan inananları takdis etti.

HZ. İSA FAKİRLİK İÇİNDE DOĞDU

Papa Fransuva, ayinde yaptığı konuşmada, Hz. İsa’nın bir otel odasında dünyaya gelmediğini, doğumu sırasında ailesinin fakirlik içinde olduğunu söyleyerek, "Narsisizm, lüks ve tüketim sarhoşu bir dünyada, Hz. İsa’nın gelişi bizi ayık davranmaya davet eder" dedi. Papa tüm Hristiyanları ‘sade, dengeli, tutarlı, gerekli olanı görüp yapabilir şekilde davranmaya’ çağırdı.

FİRAVUN BENZETMESİ

Lüks içindeki inançlılara 'firavun' benzetmesi Papa, bu yıl 8 Aralık’ta başlattığı Olağanüstü Merhamet Jübilesi’ne göndermede bulunarak, ilgisizlik kültürünü bir kenara bırakarak, şefkat ve merhamet ile yaşanması gerektiğini söyledi. Bazilikadaki geleneksel Noel Ayini, ‘Tu scendi dalle stelle (Sen yıldızlardan iniyorsun)’ ilahisi ve Papa Fransuva'ın Bebek İsa heykelini, bazilika içinde yapılan, Hz. İsa'nın doğduğu Beytüllahim'deki mağaranın replikasına koymasıyla sona erdi.

Papa Fransuva, bugün de Noel Ayini'nin ertesinde yaptığı ‘Urbi et Orbi (Roma ve dünyaya)’ hitabını gerçekleştirecek.