Papa'dan Charlie Hebdo açıklaması

Papa'dan Charlie Hebdo açıklaması
Papa'dan Charlie Hebdo açıklaması
Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa Franciscus, geçen hafta silahlı saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisinin yeni sayısı hakkında şaşırtan bir açıklama yaparak, 'Anneme küfreden yumruğu yer. Bu çok normaldir' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Papa Franciscus, Charlie Hebdo'nun kapağında Hz. Muhammed bulunan yeni sayısını yayımlamasının ardından açıklamalarda bulundu. Papa, saldırı için "Anneme küfreden yumruğu yer. Bu çok normaldir. İnsanların inançlarıyla dalga geçemezsiniz" dediği yorumla herkesi şaşırttı. Açıklamaya liderlerin nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor.

Vatan'da yer alan habere göre, Filipinler'e yapacağı ziyaret için uçakta gazetecilere açıklama yapan Papa Franciscus Charlie Hebdo katliamıyla ilgili konuştu. Düşünceyi ifade etmenin bazı sınırları vardır. Özellikle bir insanın inancına hakaret edilmesi ya da alay edilmesi durumunda” diyen Papa, düşünceyi ifade özgürlüğünü temel bir insan hakkı olduğunu ancak herkesin düşüncesini ifade ederken kamu yararını gözetmesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu: Peygambere hakaret basın özgürlüğü değildir


Papa duruma ilişkin ziyaretlerinde kendisine eşlik eden Alberto Gasparri üzerinden bir örnek verdi ve “Eğer iyi arkadaşım Dr. Gasparri anneme küfrederse bir yumruk yemeyi bekleyebilir. Bu çok normaldir. Kimseyi provoke edemezsiniz. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz. Kimsenin inançlarını dalga konusu yapamazsınız” dedi.

İtalya Başbakanı Renzi: Davutoğlu'nun yürüyüşe katılması biraz sırıtıyordu

Hayat Boumeddiene'in kaldığı otele polis baskını yapılmış

Noam Chomsky'den Charlie Hebdo üzerine...

Fransa'da terör saldırılarında dördüncü şüpheli paniği