Papa'dan Charlie Hebdo açıklaması

Papa'dan Charlie Hebdo açıklaması
Papa'dan Charlie Hebdo açıklaması
Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa Franciscus, geçen hafta silahlı saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisinin yeni sayısı hakkında şaşırtan bir açıklama yaparak, 'Anneme küfreden yumruğu yer. Bu çok normaldir' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - Papa Franciscus, Charlie Hebdo'nun kapağında Hz. Muhammed bulunan yeni sayısını yayımlamasının ardından açıklamalarda bulundu. Papa, saldırı için "Anneme küfreden yumruğu yer. Bu çok normaldir. İnsanların inançlarıyla dalga geçemezsiniz" dediği yorumla herkesi şaşırttı. Açıklamaya liderlerin nasıl tepki vereceği merakla bekleniyor.

Vatan'da yer alan habere göre, Filipinler'e yapacağı ziyaret için uçakta gazetecilere açıklama yapan Papa Franciscus Charlie Hebdo katliamıyla ilgili konuştu. Düşünceyi ifade etmenin bazı sınırları vardır. Özellikle bir insanın inancına hakaret edilmesi ya da alay edilmesi durumunda” diyen Papa, düşünceyi ifade özgürlüğünü temel bir insan hakkı olduğunu ancak herkesin düşüncesini ifade ederken kamu yararını gözetmesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu: Peygambere hakaret basın özgürlüğü değildir


Papa duruma ilişkin ziyaretlerinde kendisine eşlik eden Alberto Gasparri üzerinden bir örnek verdi ve “Eğer iyi arkadaşım Dr. Gasparri anneme küfrederse bir yumruk yemeyi bekleyebilir. Bu çok normaldir. Kimseyi provoke edemezsiniz. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz. Kimsenin inançlarını dalga konusu yapamazsınız” dedi.

İtalya Başbakanı Renzi: Davutoğlu'nun yürüyüşe katılması biraz sırıtıyordu

Hayat Boumeddiene'in kaldığı otele polis baskını yapılmış

Noam Chomsky'den Charlie Hebdo üzerine...

Fransa'da terör saldırılarında dördüncü şüpheli paniği


  http://www.radikal.com.tr/127323412732346

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bravo - hhaliliibrahim

  yok canım yaa papacım batıdasın ama batılı değilsin. Küfür ya da hakaret değil ifade özgürlüğüdür o küfür olsa duramazsın. objektif bir bakış açısı gerçekten. tebrikler.

  CUMHURİYET Gazeteside duysun. - velmas75

  Gidip gelip ayağını kaldırarak Camii duvarına işemeyi adet edinmiş Cumhuriyet Gazetesi Papa yı duysun. Sürekli anama küfretmeyi ifade özgürlüğü olarak açıklayan Cumhuriyet, Müslümanları rencide ttiğinin farkında kesinlikle farkındadır.

  KOKMAYA BASLAYAN GENEL YAYIN YONETMENI - Equalizer001

  PAPA FRANCISCU: " ?Eğer iyi arkadaşım Dr. Gasparri anneme küfrederse bir yumruk yemeyi bekleyebilir. Bu çok normaldir. Kimseyi provoke edemezsiniz. Kimsenin inançlarına hakaret edemezsiniz. Kimsenin inançlarını dalga konusu yapamazsınız.? RADIKAL: ?Katolik dünyasının ruhanî lideri Papa Franciscu: 'Anneme küfreden yumruğu yer. Bu çok normaldir'.? Bir gazete Papa gibi onemli bir isanin sozlerini neden eksik veya carptirarak okuyucularina iletir? International Media Carteline sirin gozukmek icin mi (?) yoksa, gercegi carptirmayi aliskanlik haline getirdigi icin mi? Herkes bilerek veya bilmeyerek Ifade ozgurlugunde sinir tanimamakta israr eden Charlie Hebdo mizah gazetesine destek vermek icin Ben Charliyim diyebilir ama radikal gazetsi, okuyucalrina duydugu saygisindan dolayi bunu diyemez. Eger diyorsa; Genel Yayin yonetmenin sonu gelmis demektir. ?Genel Yayin Yonetmenleri bebek bezine benzer, degistirilmezse kokmaya baslarlar.?_ ANONIM

  Batı Uygarlığı(!). - Clear

  Cumhuriyet Gazetesi önündeki gösterilere yorum yapan bir yorumcu "Batı, uygarlığını inançlara hakaret edebilmeye ve tabuları böyle yıkabilmeye borçludur" diye bir mantık dışkısı tez ileri sürmüş.PAPAnın bu sözlerini duymuş mu acaba? Malum,papa batıda,doğuda değil.Ezberler tutmuyor papağanlar,biraz beyninizi ve gözlerinizi kullanın,izleyin ve irdeleyin,sadece kulaklarınızı değil.Öbür tarafa sıfır kilometre beyinle gitmenin bir faydası yok.

  umarım yanlış anlaşılmadır... - only truth

  Peki sayın papa, sende sonuçta hristiyan dünyasının kutsalısın. Katolikler, Tanrı'nın yeryüzündeki temsilcisi olduğunu düşünüyor. Eğer birisi çıkıp sana hakaret etse, yine bu dediğin "kutsala hakaret ettiler, o zaman yumruğu yemelidir" savı ile mi hareket edeceksin? İncil Matta 5: 38'de der ki "Göze göz, dişe diş' denildiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, kötüye karşı direnmeyin. Sağ yanağınıza bir tokat atana öbür yanağınızı da çevirin". Bizde senin bu kitaba göre davranmanı beklemiştik. Önceki papa, suikastçısı Ağar'ı bile affetmişti. Esas affetmek zor olandır. Yarın öbürgün teröristler çıkıp "sizin papa bile bizi haklı buluyor, durmak yok, yola devam" deseler, bunda hiç sorumluluk hissetmeyecek misin? Umarım yanlış anlaşılmışsındır ve böyle demek istememişsindir.

  adam öldürmenin haklı sebebi olmaz. düşünceleri için insan öldürülmemeli. - only truth

  İyi de sayın papa, yumruk atmakla, öldürmek arasında çok fark var. Yumruk atabilirsin belki, adam en fazla yere düşer. Bu insanlar ise öldü. Bir daha dünyaya geri gelmeyecek. Geri dönüşü yok. Bir insanın hayatını elinden almak tanrıya mahsus bir şeydir diye biliyorduk, kişi kendi hayatını bile sonlandıramaz, o tanrıya mahsustur denir. Senin insan hayatı kutsaldır deyip, ötenaziye bile karşı çıkarken, teröristlerin adam öldürmesini haklı çıkarman çok yersiz olmuş.