Papa'dan ekonomi yorumu

Papa'dan ekonomi yorumu
Papa'dan ekonomi yorumu
Papa 16. Benediktus: "Küresel ekonomik kriz, sağlam bir etik temel olmamasından kaynaklanıyor" dedi

Katoliklerin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, küresel ekonomik krizin sağlam bir etik temel olmamasından doğduğunu söyledi.

İtalya 'nın başkenti Roma'daki Hristiyan Demokratlar Kongresi'ne katılanlara seslenen Papa 16. Benediktus, küresel ekonomik kriz, aile , ötanazi gibi konularda mesajlar verdi.

Dünyanın pek çok yerinden davetlinin katıldığı kongrede Papa, dünyada ve özellikle Avrupa 'da etkisini hissettiren ekonomik krize ilişkin, “Küresel ekonomik kriz, sağlam bir etik temel olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

Papa, kriz karşısında siyasetin, piyasa mantığının aciliyetini karşılayamayabileceğini ancak, başlıca hedefinin insan onurunu savunmak ve toplum için ortak iyiyi aramak olacağını belirtti.

"EVLİLİK MÜESSESİNİ KORUMAK KATOLİK PARTİLERİN ANA GÖREVİ"

Aile kurumunun kutsallığına verdiği önemi anımsatan Papa 16. Benediktus, “Evlilik müessesini korumak ve yüceltmek Katolik partilerin ana görevi” dedi.

Papa, ailenin toplumun en küçük yapı taşı olduğunu dile getirerek, ailenin toplumsal bir arada yaşamayı besleyen ana unsur olduğunu söyledi.

Doğumdan ölüme kadar, hayatın tüm aşamalarında, doğallığa saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizen Papa, kürtaj ve ötanaziyi reddediğini yineledi.

Öte yandan, Vatikan'dan yapılan açıklamada, Papa 16. Benediktus'un kaleme aldığı 3. kitabının Hristiyan aleminin kutsal Noel Bayramı'nda satışa çıkarılacağı bildirildi.

İncil'de anlatılan Hazreti İsa'nın çocukluğu üzerine olduğu belirtilen Papa'nın üçüncü kitabının, önceki iki eserini tamamlayıcı nitelikte olacağı, başlığının ise henüz kamuoyuna duyurulmadığı kaydedildi.

Papa 16. Benediktus'un daha önce yayımlanan “Jesus of Nazareth (Nasıralı İsa)” ve “Jesus of Nazareth Holy Week” adlı iki kitabı daha bulunuyor. (AA)