Papa'dan Müslüman ve Hıristiyanlara çağrı

Papa'dan Müslüman ve Hıristiyanlara çağrı
Papa'dan Müslüman ve Hıristiyanlara çağrı
Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Françis, Hristiyan ve Müslümanlara aşırılıkla birlikte mücadele etmek için çağrı yaptı.

RADİKAL - Papa Françiş, papa seçildikten sonra ilk kez Afrika gezisine çıkmıştı. Papa, gezisinin ilk durağı Kenya’nın başkenti Nairobi’de ayin yönetti. Nairobi Üniversitesi’nin kampüsünde yapılan ayine Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta’nın da aralarında bulunduğu 200 bin civarında kişi katıldı.

Papa, burada yaptığı konuşmada nefret ve şiddeti haklı çıkarmak için Tanrı'nın adının asla istismar edilmemesi gerektiğini söyledi. Papa Françis Kenyalıları aile değerlerini korumaya ve daha adil bir toplum oluşturmaya çağırdı. Papa'nın üzerinde 'Massai' motifleri bulunan yerel bir giysi olması dikkat çekti.

ÇOCUK ASKER SORUNU VE AIDS TARTIŞILACAK

Papa, cumartesi günü geleceği Uganda'da yaklaşık 100 bin kişinin katılması beklenen bir ayini yönetecek ve bir kiliseyi hizmete açacak. Bu ülkede de gençlerle bir araya gelecek, çocuk asker sorunu ve AİDS hastalığını tartışacak.

MÜSLÜMANLARLA DA BULUŞACAK

Papa Françis, Orta Afrika Cumhuriyeti'ne yapacağı ziyaretle de ülkede çatışan grupların barışmasına katkıda bulunmak istiyor. Papa, Katolik cemaatinin yanı sıra Müslümanların temsilcileriyle de buluşacak.

Dünyanın en yoksul ülkelerinden Orta Afrika Cumhuriyeti'nde 2013 yılından bu yana Hristiyan milisler ile Müslüman isyancılar çatışıyor. Binlerce kişinin can verdiği olaylar nedeniyle her 5 kişiden biri evinden oldu.