Papa'dan son mesaj: Sadece basit bir yolcuyum

Papa'dan son mesaj: Sadece basit bir yolcuyum
Papa'dan son mesaj: Sadece basit bir yolcuyum
Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, sevenleri ile son kez vedalaşırken, "hayatının son aşamasının başlangıcındaki basit bir yolcu" olduğunu söyledi

CASTEL GANDOLFO - Benediktus'un Apostolik Sarayı'nın avlusunda toplanan yetkililer eşliğinde Vatikan'dan duygusal bir uğurlama ile ayrılmasının ardından, Castel Gandolfo kasabasına ulaştığı bildirildi.

Vatikan'dan helikopterle ayrılan 16. Benediktus'un Aziz Petrus Meydanı üstünde tur attıktan sonra Castel Gandalfo kasabasına ulaştığı, kasaba meydanında binlerce kişinin bu tarihi ana şahitlik etmek için toplandığı kaydedildi.

16. Benediktus, emekliliğinin ilk birkaç ayını geçireceği Castel Gandolfo Kalesi'nin balkonundan yaptığı konuşmada, artık papalık görevini üstlenmeyeceğini belirterek, “ Bugün önceki günlerden farklı. Ben sadece bu dünyada yaptığım kutsal yolculuğun son aşamasının başındaki basit bir yolcuyum” ifadesini kullandı.

PAPALIKTAN İSTİFA EDEN İLK KİŞİ

Kendisini dinleyenlerin dostuluğu ve sevgisine teşekkür eden 16. Benediktus, “kilisenin ve insanlığın ortak iyiliği için kalbim, aşkım, duam ve 16. Benediktus, 600 yıl içinde papalık görevinden istifa eden ilk kişi oldu.

VEDA TWİTİ

Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benediktus, twitter hesabından veda mesajı gönderdi.

Şahsi twitter hesabı olan ilk papa 16. Benediktus, Vatikan'dan ayrılmadan kısa bir süre önce gönderdiği son iletisinde, “Sevgi ve desteğiniz için teşekkür ederim. Yaşamlarınızın merkezine İsa'yı koymanın verdiği mutluluğu her zaman yaşayabilirsiniz” yazdı.

61 ÜLKEDEN 3 BİN 641 AKREDİTASYON

Papa’nın görevdeki son gününü izlemek için 61 ülkeden 3 bin 641 akreditasyon talebinde bulunuldu.

Vatikan Basın Sözcüsü Rahip Federico Lombardi, Papa'nın görevdeki son günü için, 24 dilde yayın yapan 668 medya kuruluşundan akreditasyon isteği geldiğini açıkladı.

Lombardi, televizyon kanallarından 2 bin 470, yazılı basından 336, fotomuhabirlerinden 156, radyolardan 231 ve internet sitelerinden 115 akreditasyon dilekçesinin ellerine ulaştığını söyledi.

‘EMERİT ROMA PİSKOPOSU’

Öte yandan, Papa 16. Benediktus, görevindeki son gününde Vatikan'da kardinallerle vedalaştı.

Papa 16. Benediktus, Vatikan'daki programının tamamlanmasının ardından yerel saatle 17.00'de buradan helikopterle ayrılarak papaların yazlık ikametgah olarak kullandığı, kendisinin de bir süre kalacağı Castel Gandolfo'ya geçecek. Papa 16. Benediktus'a görevden ayrıldıktan sonra "Emerit Papa" ya da "Emerit Roma Piskoposu" unvanlarıyla hitap edilecek.(aa)